V komárňanskej nemocnici otvorili komplexné onkologické centrum

Linearny urychlovac v nemocnici komarno.jpg
Lineárny urýchľovač | Foto: AGEL

Do prevádzky v pondelok uviedli zrekonštruovanú časť radiačnej onkológie v hodnote takmer 4 milióny eur

V komárňanskej nemocnici otvorili komplexné onkologické centrum. Skupina AGEL, do ktorej nemocnica patrí, o tom informovala v tlačovej správe.

Do prevádzky v pondelok uviedli zrekonštruovanú časť radiačnej onkológie v hodnote takmer 4 milióny eur.

Je súčasťou vznikajúceho komplexného onkologického centra, ktoré bude slúžiť pre 500 tisíc ľudí zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska.

Jeden z najmodernejších urýchľovačov v strednej Európe

V rámci prvej etapy sa vybudovalo nové moderné pracovisko radiačnej onkológie. Pacienti taktiež získali rozšírenú diagnostickú sekciu, čo v praxi znamená, že je im dostupný zvýšený počet CT vyšetrení na najnovšom type CT simulátora.

Onkologicky chorí pacienti majú k dispozícii aj jeden z najmodernejších lineárnych urýchľovačov v strednej Európe.

„Komárno sa stáva dvanástym mestom na Slovensku, kde je liečba lineárnym urýchľovačom dostupná. Nová technológia znamená skok do budúcnosti, jedinú svojho druhu v regióne Slovenska a Čiech. Prináša možnosť využitia špeciálnych ožarovacích techník ako sú V-MAT a IMRT ako štandard liečby u všetkých pacientov,“ uviedol primár oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Pavel Demeter.

CT prístroj, ktorý sníma pohyb hrudníka

V nemocnici je podľa neho inštalovaný aj najmodernejší rad CT prístroja pre potreby rádioterapie vôbec. Umožňuje snímanie pohybu hrudníka – tzv. respiratory gating – pri plánovaní ožarovania nádorov v oblasti hrudníka.

Táto technológia má byť podľa Demetra v rukách kvalifikovaného personálu, ktorý si svoje skúsenosti zvyšoval v rámci špeciálnych školiacich akcií v USA, Švajčiarsku, Dánsku, Čechách a na Slovensku.

„Komplexné onkologické centrum predstavuje novú úroveň kvality zdravotnej starostlivosti na základe inovatívnych a na Slovensku unikátnych procesov a technologického vybavenia,“ poznamenal riaditeľ Nemocnice Komárno Miroslav Jaška.

Informoval, že jeho niekoľkoročnú realizáciu bude mať na starosti erudovaný projektový tím zložený z odborníkov vo svojej oblasti, ktorý spolupracuje v rámci Českej a Slovenskej republiky.

Chcú dosiahnuť úroveň renomovaných pracovísk

AGEL predpokladá, že nové centrum dosiahne v krátkom čase úroveň renomovaných onkologických pracovísk na Slovensku.

Projekt modernej liečby onkologických pacientov vychádza z lokálnych a medzinárodných štatistík výskytu, úmrtnosti a prevalencie onkologických ochorení v danej spádovej oblasti.

Z pohľadu onkologických pracovísk v rámci regionality a výskytu onkologických ochorení sa podľa siete nemocníc spádová oblasť rozšíri na viac ako 500 tisíc ľudí a mala by zahŕňať okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Zlaté Moravce, Dunajská Stredu, Šaľu, Galantu, Veľký Krtíš a Krupinu.

Predlohou k realizácii komplexného onkologického centra v Komárne je komplexné onkologické centrum v Novom Jičíne, v nemocnici, ktorá patrí do skupiny AGEL.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Komárno