Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Linearny urychlovac v nemocnici komarno.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Lineárny urýchľovač | Foto: AGEL
10. 12. 2018 15:05 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V komárňanskej nemocnici otvorili komplexné onkologické centrum

Do prevádzky v pondelok uviedli zrekonštruovanú časť radiačnej onkológie v hodnote takmer 4 milióny eur

V komárňanskej nemocnici otvorili komplexné onkologické centrum. Skupina AGEL, do ktorej nemocnica patrí, o tom informovala v tlačovej správe.

Do prevádzky v pondelok uviedli zrekonštruovanú časť radiačnej onkológie v hodnote takmer 4 milióny eur.

Je súčasťou vznikajúceho komplexného onkologického centra, ktoré bude slúžiť pre 500 tisíc ľudí zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska.

Jeden z najmodernejších urýchľovačov v strednej Európe

V rámci prvej etapy sa vybudovalo nové moderné pracovisko radiačnej onkológie. Pacienti taktiež získali rozšírenú diagnostickú sekciu, čo v praxi znamená, že je im dostupný zvýšený počet CT vyšetrení na najnovšom type CT simulátora.

Onkologicky chorí pacienti majú k dispozícii aj jeden z najmodernejších lineárnych urýchľovačov v strednej Európe.

„Komárno sa stáva dvanástym mestom na Slovensku, kde je liečba lineárnym urýchľovačom dostupná. Nová technológia znamená skok do budúcnosti, jedinú svojho druhu v regióne Slovenska a Čiech. Prináša možnosť využitia špeciálnych ožarovacích techník ako sú V-MAT a IMRT ako štandard liečby u všetkých pacientov,“ uviedol primár oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Pavel Demeter.

CT prístroj, ktorý sníma pohyb hrudníka

V nemocnici je podľa neho inštalovaný aj najmodernejší rad CT prístroja pre potreby rádioterapie vôbec. Umožňuje snímanie pohybu hrudníka – tzv. respiratory gating – pri plánovaní ožarovania nádorov v oblasti hrudníka.

Táto technológia má byť podľa Demetra v rukách kvalifikovaného personálu, ktorý si svoje skúsenosti zvyšoval v rámci špeciálnych školiacich akcií v USA, Švajčiarsku, Dánsku, Čechách a na Slovensku.

„Komplexné onkologické centrum predstavuje novú úroveň kvality zdravotnej starostlivosti na základe inovatívnych a na Slovensku unikátnych procesov a technologického vybavenia,“ poznamenal riaditeľ Nemocnice Komárno Miroslav Jaška.

Informoval, že jeho niekoľkoročnú realizáciu bude mať na starosti erudovaný projektový tím zložený z odborníkov vo svojej oblasti, ktorý spolupracuje v rámci Českej a Slovenskej republiky.

Chcú dosiahnuť úroveň renomovaných pracovísk

AGEL predpokladá, že nové centrum dosiahne v krátkom čase úroveň renomovaných onkologických pracovísk na Slovensku.

Projekt modernej liečby onkologických pacientov vychádza z lokálnych a medzinárodných štatistík výskytu, úmrtnosti a prevalencie onkologických ochorení v danej spádovej oblasti.

Z pohľadu onkologických pracovísk v rámci regionality a výskytu onkologických ochorení sa podľa siete nemocníc spádová oblasť rozšíri na viac ako 500 tisíc ľudí a mala by zahŕňať okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Zlaté Moravce, Dunajská Stredu, Šaľu, Galantu, Veľký Krtíš a Krupinu.

Predlohou k realizácii komplexného onkologického centra v Komárne je komplexné onkologické centrum v Novom Jičíne, v nemocnici, ktorá patrí do skupiny AGEL.

Odporúčané články

Národný onkologický ústav chce kúpiť CT prístroj, plánuje modernizovať vybavenie Video: Národný onkologický ústav otvoril vynovené oddelenie onkohematológie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X