Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
11. 03. 2019 7:37 Ostatné od SITA

V Košiciach sa pripravuje unikátna expozícia histórie zubnej techniky

V Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach na Hlavnej ulici v týchto dňoch vzniká nová expozícia histórie zubnej techniky. Ponesie názov „Pravdivo o nepravých zuboch. Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi“.

Návštevníci už od 12. apríla budú môcť vidieť jedinečnú zbierku exponátov z oblasti zubného lekárstva a zubnej techniky. Pochádzajú z konca 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia, ktorá je majetkom Slovenskej komory zubných technikov (SKZT).

Ako informovala SKZT, podnetom pre vznik stálej expozície v Košiciach bola úspešná výstava histórie zubnej techniky a zubného lekárstva na hrade Modrý Kameň vo vtedajšom Vlastivednom múzeu sprístupnená do roku 2015. Pozreli si ju aj návštevníci Múzea Betliar či návštevníci Kysuckého múzea v Čadci.

Vysoký záujem o históriu zubnolekárskej a zubnotechnickej techniky podnietil ďalšie dopĺňanie tejto kolekcie o dokumentačne hodnotné predmety priamo súvisiace s vývojom profesie zubného technika.

„Vo svete sú bežné expozície aj múzeá venované zubnému lekárstvu a zubnej technike,“ upozornila prezidentka SKZT Hana Dohálová.

Viac ako tristo unikátnych exponátov

Kolekcia historického vybavenia zubnej techniky SKZT je najkomplexnejšou zbierkou svojho na Slovensku. „Aj vďaka podpore ministerstva kultúry a prideleniu finančnej dotácie STM na uskutočnenie zámeru premiestnenia zbierky zubnej techniky a následného vybudovania expozície, opustila zbierka depozitáre na hrade Modrý Kameň a bola prijatá do odbornej úschovy STM,“ skonštatovala Dohálová.

Moderná expozícia je podľa nej zaujímavá nielen pre odborníkov. Originálne tiež propaguje profesiu a odbor zubný technik aj medzi bežnou verejnosťou.

Zbierka pozostáva z vyše 300 autentických predmetov, ktoré sa SKZT podarilo postupne získať nákupom, ale aj darmi od členov komory a sympatizantov.

Ako povedala ďalej prezidentka SKZT, expozícia pozostáva z rýchlej exkurzie tým najpodstatnejším, čo ľudia počas svojej existencie v prístupoch k funkčnosti a estetike chrupu vymysleli.

Čo uvidíte

Vrtacka_historicka.jpg
Morrisonova vŕtačka s pedálovým pohonom | Foto: Wikipedia / Royalbroil

Návštevníci budú môcť vidieť na rozlohe 100 metrov štvorcových rôzne prístroje, nástroje, pomôcky, vybavenie, stomatologické materiály, historickú literatúru. Nájde sa aj zopár kuriozít, ktoré svedčia o skutočne bohatej histórii zubno-technickej práce, ktorá sa vyvíjala so zubným lekárstvom.

Najstarším vystaveným exponátom bude stále funkčná šliapacia  Morissonova vŕtačka z roku 1850. Patria k nej aj vrtáčiky vyrobené hodinárskymi majstrami.

Pozornosť upúta aj leštička z polovice devätnásteho storočia a tlakové vulkanizačné kotly na kaučukové protézy.

V expozícii budú vystavené zubné náhrady a platničky z kaučuku, ktoré sa pre zubnú techniku vyrábali v Nemecku a Anglicku. Práca s kaučukom bola náročná, samotná vulkanizácia sa robila v tlakových kotloch. Pri práci s kaučukom navyše boli časté popáleniny a úrazy.

Podľa prezidentky SKZT je veľmi zaujímavá zbierka dentálnych kovov a zliatin Prvej slovenskej rafinérie Jozefa Böhma zo Žiliny. Obsiahnuté su v nej v tej dobe všetky používané druhy zliatin.

Odborníkov zaujme piecka na pálenie porcelánových koruniek švédskej výroby z roku 1923 s kazetou originálnych keramických hmôt.

Návštevníci uvidia aj odbornú literatúru zo začiatku 20. storočia v nemeckom, maďarskom ale aj anglickom jazyku zo začiatku 20. storočia. Na našom území vtedy pracovali ako zubní technici najmä Nemci a Maďari.

Exponáty od prvého dentistu

Významné miesto v expozícii zaujímajú inštrumenty a zariadenie z Ružomberka z vily spod Čabraťa od rodiny Kuskovej.

František Kuska bol totiž prvým známym slovenským skúšaným zubným technikom, dentistom.

„Cisársko-kráľovský zubný lekár Mathé Domonkos chodil do kúpeľov Korytnica v Horných Uhrách spolu s rakúsko-uhorskou šľachtou. Spoznal tam zručného remeselníka Františka Kusku, ktorý mu opravil a zdokonalil jeden z jeho zubárskych nástrojov,“ rozpráva Dohálová.

Domonkos z vďaky Kuskovi zaplatil dentistické štúdiá v Budapešti.

Po vyučení sa František Kuska vrátil na Liptov, kde si v Ružomberku otvoril svoju prvú zubnú ordináciu. Jeho kvalitná práca bola známa nielen doma, ale aj v Budapešti, Berlíne a Varšave.

V zubárskej tradícii pokračovali aj traja z jeho synov a jeho vnuk Jozef, ktorý ešte donedávna v Ružomberku pracoval.

„Za nadobudnutie štyroch portrétov rodiny Kuskovcov do zbierky, ešte pre expozíciu na hrade Modrý Kameň, vynaložila SKZT doposiaľ najviac financií,“ uzavrela Dohálová.

Odporúčané články

Slovenská komora zubných technikov chce, aby boli pacienti viac informovaní o zubných náhradách SKZT: Rok 2018 bol začiatkom úpravy legislatívy zubnej techniky na Slovensku

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, boli medzi nimi aj deti Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X