Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
570a5882.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: UNLP Košice
2. 10. 2018 12:04 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V košickej UNLP geneticky vyšetrujú nádory do troch hodín

Doteraz mohlo vyšetrenie trvať niekoľko dní aj týždňov

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach po novom dokáže geneticky vyšetriť tkanivo niektorých typov nádorov do 3 hodín. Informovala o tom vo svojej tlačovej správe.

Doteraz materiál na tieto vyšetrenia posielali do iných genetických laboratórií, to však predĺžilo čas vyšetrenia aj o niekoľko dní až týždňov.

Peniaze z Dňa narcisov

Oddelenie patológie UNLP Košice získalo na tento projekt finančnú podporu z 22. ročníka zbierky Dňa narcisov organizovanej Ligou proti rakovine.

Išlo konkrétne o 5 000 eur, ktoré putovali priamo z rúk darcov na toto oddelenie, čo výrazne urýchli proces diagnostikovania nádorov pľúc, čreva a malígneho melanómu (zhubný nádor kože).

„Na trh vstúpili nové možnosti rýchlej/statimovej diagnostiky základných prediktívnych molekulovo-genetických markerov, kde je možné vyšetrenie vykonať do 3 hodín od definitívneho určenia diagnózy,“ uviedla Lucia Fröhlichová z Oddelenia patológie.

Na základe výsledkov z týchto vyšetrení je podľa nej pacient liečený špeciálnou terapiou. „Či bude pre neho vhodná a či na ňu bude dobre reagovať, nám pomáhajú odhaliť práve tieto analýzy nádorového tkaniva,“ dodala.

Stačí len kazeta

Diagnostický systém nevyžaduje genetické laboratórium s množstvom prístrojov a špeciálnych priestorov pre prípravu vzorky.

Systém spraví vyšetrenie jednorázovo u jedného pacienta. Hneď po vložení tkanivovej vzorky do špeciálnej diagnostickej kazety, ktorá obsahuje všetko potrebné na analýzu.

Laboratórium tak nemusí zbierať viac vzoriek na spustenie analýzy, ako je to u iných systémov, a tým sa šetrí čas čakania na výsledky.

Citlivo a bez chýb

Prístroj pre analýzu je zatiaľ zapožičaný. Samotné prostriedky investvovali do nákupu špeciálnych diagnostických kaziet, potrebných na molekulovo-genetickú analýzu.

Keďže tento systém má vysokú citlivosť, zachytí aj malé množstvo nádorových buniek.

Každý pacient sa vyšetruje individuálne v samostatnom diagnostickom protokole (diagnostická kazeta), tým sa minimalizuje riziko kontaminácie, zámeny vzorky či inej chyby.

Vďaka darovaným prostriedkom vie nemocnica poskytnúť rýchly servis aj pre pacientov z iných pracovísk v rámci regiónu.

Odporúčané články

Prešovská nemocnica sa po siedmich rokoch zadlžovania ocitla v zisku Nemocnica v Ružinove má nový CT prístroj

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X