V košickej UNLP geneticky vyšetrujú nádory do troch hodín

570a5882.jpg
Foto: UNLP Košice

Doteraz mohlo vyšetrenie trvať niekoľko dní aj týždňov

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach po novom dokáže geneticky vyšetriť tkanivo niektorých typov nádorov do 3 hodín. Informovala o tom vo svojej tlačovej správe.

Doteraz materiál na tieto vyšetrenia posielali do iných genetických laboratórií, to však predĺžilo čas vyšetrenia aj o niekoľko dní až týždňov.

Peniaze z Dňa narcisov

Oddelenie patológie UNLP Košice získalo na tento projekt finančnú podporu z 22. ročníka zbierky Dňa narcisov organizovanej Ligou proti rakovine.

Išlo konkrétne o 5 000 eur, ktoré putovali priamo z rúk darcov na toto oddelenie, čo výrazne urýchli proces diagnostikovania nádorov pľúc, čreva a malígneho melanómu (zhubný nádor kože).

„Na trh vstúpili nové možnosti rýchlej/statimovej diagnostiky základných prediktívnych molekulovo-genetických markerov, kde je možné vyšetrenie vykonať do 3 hodín od definitívneho určenia diagnózy,“ uviedla Lucia Fröhlichová z Oddelenia patológie.

Na základe výsledkov z týchto vyšetrení je podľa nej pacient liečený špeciálnou terapiou. „Či bude pre neho vhodná a či na ňu bude dobre reagovať, nám pomáhajú odhaliť práve tieto analýzy nádorového tkaniva,“ dodala.

Stačí len kazeta

Diagnostický systém nevyžaduje genetické laboratórium s množstvom prístrojov a špeciálnych priestorov pre prípravu vzorky.

Systém spraví vyšetrenie jednorázovo u jedného pacienta. Hneď po vložení tkanivovej vzorky do špeciálnej diagnostickej kazety, ktorá obsahuje všetko potrebné na analýzu.

Laboratórium tak nemusí zbierať viac vzoriek na spustenie analýzy, ako je to u iných systémov, a tým sa šetrí čas čakania na výsledky.

Citlivo a bez chýb

Prístroj pre analýzu je zatiaľ zapožičaný. Samotné prostriedky investvovali do nákupu špeciálnych diagnostických kaziet, potrebných na molekulovo-genetickú analýzu.

Keďže tento systém má vysokú citlivosť, zachytí aj malé množstvo nádorových buniek.

Každý pacient sa vyšetruje individuálne v samostatnom diagnostickom protokole (diagnostická kazeta), tým sa minimalizuje riziko kontaminácie, zámeny vzorky či inej chyby.

Vďaka darovaným prostriedkom vie nemocnica poskytnúť rýchly servis aj pre pacientov z iných pracovísk v rámci regiónu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovineUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice