Aktualizované: V košickom kardioústave otvorili nové centrum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prístroj Artis Pheno
Prístroj Artis Pheno Ilustračné foto: Siemens Healthineers
  • aktualizované 13. júna 18:05

Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach vo štvrtok otvorili nové Diagnostické, preventívne a výskumné centrum. Ako uviedol generálny riaditeľ VÚSCH a.s. František Sabol, celý rozpočet na druhú budovu ústavu aj s prístrojmi dosiahol 14,8 milióna eur. Len na stavebnej časti sa im pritom podarilo ušetriť 1,9 milióna eur.

Vo VÚSCH ročne vyšetria okolo 85 tisíc pacientov a očakávajú ich nárast. Veľa činností sa totiž presúva do jednodňových úkonov, ako sú intervencie, ambulantné zákroky alebo CT vyšetrenia.

Rozširovaním ústavu sa podarilo vytvoriť 127 nových pracovných miest a pribudnú pravdepodobne ďalšie. Plánujú totiž výstavbu tretej budovy s predpokladaným rozpočtom viac ako desať miliónov eur.

Našou prioritou na nasledujúce dni je rozbehnúť centrum na liečenie akútnych mozgových príhod, zastabilizovať personál, pouzatvárať zmluvy s poisťovňami a samozrejme začať kresliť budovu tretieho ústavu,“ povedal riaditeľ VÚSCH.

Nová hybridná sála

Ja ako kardiochrurg sa veľmi teším z hybridnej sály, ktorá nemá obdobu na Slovensku. So svojím tímom budeme môcť robiť ťažké a komplikované úkony na jednom mieste, ktoré sme predtým museli robiť osobitne na operačnej a intervenčnej sále,“ dodal Sabol. Okrem hybridnej operačnej sály majú v ústave k dispozícii ešte ďalších šesť štandardných operačných sál.

Hybridná sála spája výhody klasickej operačnej sály so zobrazovacími možnosťami intervenčných laboratórií. Informovala o tom spoločnosť Siemens Healthineers, ktorá ústavu dodala angiografický systém ARTIS pheno.

Artis Pheno
Artis Pheno Foto: Siemens Healthineers

Tento systém je vhodný pre miniinvazívnu chirurgiu, intervenčnú rádiológiu a intervenčnú kardiológiu. „Prístroj ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu pri veľmi nízkych dávkach žiarenia, výrazne tak znižuje radiačnú záťaž pre pacienta, ako aj pre samotný personál,“ uviedol Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers.

Vďaka novej technológii poskytuje štyrikrát väčšie 2D zobrazovacie rozlíšenie ako staršie prístroje. Taktiež dokáže nasnímať a znázorniť obraz v 3D pri rotácii 360 stupňov.

ARTIS pheno je prvý a zatiaľ jediný robotický prístroj tohto druhu na Slovensku. Voľne nastaviteľný stôl unesie hmotnosť až 280 kilogramov. Dá sa nakláňať nahor aj nadol, pričom systém vždy rozozná polohu stola.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Sabol
Firmy a inštitúcie Median SKVÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb