Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalavska
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Ivan Fleischer
1. 08. 2018 12:39 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V košickom VÚSCH uviedli do prevádzky nový CT prístroj

Ako informoval predseda predstavenstva VÚSCH František Sabol, do výstavby novej druhej budovy a prístrojového vybavenia investovali 5,596 milióna eur z vlastných zdrojov a úveru. Samotný špeciálny CT prístroj získali vo verejnej súťaži za 1,375 milióna eur.

Nový CT prístroj, ktorý výrazne zlepší diagnostiku a zníži záťaž pre pacientov, v stredu slávnostne odovzdali do užívania vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach (VÚSCH).

Ako povedal predseda predstavenstva ústavu František Sabol, do výstavby novej budovy a prístrojového vybavenia investovali 5,596 milióna eur z vlastných zdrojov a úveru.

Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, rokovaniami sa podarilo cenu CT znížiť o približne 300 tisíc eur. Výsledná cena prístroja je tak 1,375 mil. eur bez DPH.

Zatiaľ v skúšobnej prevádzke

Nová generácia počítačovej tomografie Siemens Healthineers SOMATOM obsahuje supercitlivé technológie a vďaka 4D zobrazovaniu zlepšuje aj možnosti samotnej liečby pacienta. Ako uviedol Sabol, prístroj pracuje rýchlejšie a s kvalitnejším zobrazením, pričom na vyšetrenie potrebuje najnižšiu radiačnú dávku pre pacienta.

„Organizmus pacienta je tak menej zaťažovaný, čo je veľmi dôležitý rozmer,“ dodala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Vo VÚSCH už môžu vyšetrovať aj obéznych pacientov s hmotnosťou do 170 kg, ale aj malé deti, ktoré pred zákrokom netreba uspávať.

Momentálne je prístroj v skúšobnej prevádzke a za dva dni ním vyšetrili sedemnásť pacientov. Na vyšetrenie čaká ďalších 240.

VÚSCH sa plánuje rozrastať

V novej budove, kde je umiestnené CT, plánuje VÚSCH zriadiť druhú kardiologickú kliniku, ktorú chce otvoriť koncom tohto, resp. začiatkom budúceho roka.

V rokoch 2019 až 2021 v spolupráci s univerzitnou nemocnicou zriadia Stroke centrum – centrum pre náhle mozgové príhody, ktoré bude poskytovať špecializovanú neurologickú starostlivosť.

V pláne je aj zriadenie modernej kliniky rádiológie a zobrazovacích metód, ktorá by mala začať pracovať v roku 2020.

V rokoch 2021 až 2023 chce ústav vybudovať tretiu novú budovu, kde by malo byť umiestnené technické zázemie, napríklad vlastní kuchyňa, práčovňa, ako aj administratívne priestory.

Obstarávali osobitne

Moderný špičkový prístroj kúpila nemocnica za efektívnu cenu, táto kúpa však nešla cez centrálne obstarávanie ministerstva.

Ako vysvetlil riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana, ministerstvo pri príprave podkladov pre centrálne obstarávanie nezadefinovalo dedikovanú kardio kategóriu. Preto zástupcovia ministerstva a VÚSCH absolvovali niekoľko klinických návštev po Nemecku, aby si overili, či vysúťažené prístroje MZ SR vedia vykryť všetky špecifiká VUSCH.

„Nakoľko sa prišlo k záveru, že ponúkané prístroje by nevedeli bez dodatkovania splniť všetky požiadavky, si VÚSCH zrealizoval vlastnú aukciu, s podmienkou, že cena musí byť na rovnakej alebo nižšej úrovni, ako vysúťažilo MZ SR,“ dodal Smatana.

Rovnaký prístroj podľa MZ v roku 2015 obstarala nemocnica v Mainz za 2,5 milióna eur s DPH, v tom istom roku aj nemocnica AKH Viedeň za 1,797 mil. eur bez DPH a v roku 2016 slovinská nemocnica Izola kúpila obdobný prístroj za 2,010 mil. eur s DPH.

Ušetrilo sa 15 miliónov eur

„Vo všeobecnosti možno skonštatovať, že obnova CT v nemocniciach bola vysoko nákladovo efektívna a celkovo sa podarilo pri 13 CT ušetriť približne 15 miliónov eur oproti minulosti,“ zhodnotilo ministerstvo.

„Do slovenských nemocníc prichádza postupne 13 nových CT prístrojov. Nákupy boli efektívne a oproti minulosti sa nám v porovnaní s českými cenami podarilo ušetriť približne 15 miliónov eur, ktoré zdravotnícke zariadenia môžu investovať tam, kde sú najviac potrebné,“ uzavrel generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

Odporúčané články

Prešovská nemocnica sa po siedmich rokoch zadlžovania ocitla v zisku Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X