Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kúpele
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kúpele Foto: Kúpele Trenčianské Teplice
19. 06. 2019 13:22 OstatnéSlovensko od mevZdravotnictve.sk, SITA

V kúpeľoch stúpa počet samoplatcov, záujem je najmä o kratšie pobyty

V kúpeľoch na Slovensku stúpa počet samoplatcov, záujem je najmä o kratšie pobyty. Informovali o tom na stredajšej tlačovej konferencii generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš a predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov Janka Zálešáková na základe štatistík NCZI.

V minulom roku ukončilo liečebný pobyt v zariadeniach kúpeľnej starostlivosti viac ako 179 tisíc pacientov. V roku 2017 to bolo zhruba 168 tisíc. Podľa Blaškovitša je veľmi pozitívne, že počet odliečených pacientov sa zvýšil asi o 33,8 % v porovnaní s rokom 2009.

Podľa Zálešakovej je kúpeľná starostlivosť najlacnejšia zdravotná starostlivosť. „Ľudia, ktorí sú v produktívnom veku, pracujú a platia svoje odvody. V konečnom dôsledku aj tú kúpeľnú liečbu cez zdravotné odvody zaplatia,“ doplnil Peter Blaškovitš.

V kúpeľoch strávime menej času

Z celkového počtu odliečených pacientov v minulom roku bolo 81 % občanov Slovenska, zvyšní boli cudzinci. Klesol tiež počet prenocovaní, pretože samoplatiaci klienti podľa NCZI uprednostňujú kratšie pobyty.

Poklesol aj počet odliečených cudzincov, o 6,4 %. „Slováci do svojho zdravia investujú stále viac, čo sa prejavilo aj v kúpeľoch nárastom klientov, ktorí sú samoplatcovia,“ uviedol Blaškovitš.

Väčší záujem je o krátkodobé liečebné pobyty s trvaním do sedem dní. Tie vlani tvorili najväčší podiel, 34 %, čo je o 9 percentuálnych bodov viac ako v roku 2009. Najväčší pokles bol pri pobytoch s trvaním 15 až 21 dní, o 8 percentuálnych bodov oproti roku 2009.

U cudzincov prevažujú krátkodobé pobyty, takmer 82 % z nich je s dĺžkou trvania do 14 dní. Medzi odliečenými cudzincami boli najčastejšie obyvatelia ČR, ktorí tvorili 42 % klientov. Nasledovali Nemci (13 %), Izraelčania (13 %), Rusi (7 %) a Rakúšania (5 %).

Najčastejšia je liečba pohybového systému

Dospelým pacientom v kúpeloch najčastejšie indikovali liečbu pri chorobách pohybového systému. Tá bola poskytnutá 70 % pacientov z celkového počtu. Štrnásť percent sa týkalo netuberkulóznych chorôb dýchacích ciest, choroby obehového ústrojenstva tvorili 6 %.

Podľa Zálešákovej však oproti zahraničiu máme čo doháňať v oblasti kúpeľnej liečby na základe psychických problémov.

Z diagnóz prevažovali poruchy medzistavcových platničiek (20 %), dorzopatie (16 %) a bolesti chrbta (12 %). Od roku 2009 došlo k najväčšiemu nárastu v prípade netuberkulóznych chorôb dýchacích ciest, počet prípadov sa zvýšil z 5 tisíc na asi 19 tisíc. Pri chorobách pohybového ústrojenstva išlo o nárast z necelých 60 tisíc na vyše 95 tisíc prípadov.

Detskí pacienti boli liečení najmä pre netuberkulózne choroby dýchacích ciest (53 % ) choroby pohybového ústrojenstva (25 %), nervové choroby (9 %) a kožné choroby (5 %). Medzi najčastejšími diagnózami, pre ktoré deti posielajú lekári na kúpeľné pobyty, prevažovala skolióza, astma, vazomotorická a alergická nádcha. Vlani bolo v kúpeľoch liečených 8 409 detí.

Odporúčané články

Ženy z onkologických ochorení najviac ohrozuje rakovina prsníka, u mužov je to najmä hrubé črevo eZdravie smeruje do vládneho cloudu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X