V lete pribudli na Slovensku tisíce prípadov koronavírusu, až 27 percent si ľudia doviezli z dovoleniek

Muž, depresia, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počas letných mesiacov Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) zaznamenal celkovo 4 162 potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie. Zo zahraničia k nám bolo importovaných 27 percent z nich, uviedla Adriána Plšková z Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

V porovnaní s júlom minulého roka, kedy hygienici zaznamenali 645 prípadov, ide o 91 percentný nárast pozitívne testovaných. V auguste tohto roka počet nových prípadov narástol oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 77 percent.

Najviac pozitívnych za mesiace júl a august sa objavilo vo vekovej skupine 15 až 19 rokov a 20 až 24 rokov. V rámci rizikovej skupiny 65-ročných a starších bol počet prípadov nízky, išlo o 354 seniorov.

Najviac prípadov odhalili v Bratislavskom kraji

Najviac prípadov, celkovo 962, hygienici odhalili v Bratislavskom kraji, išlo o 23 percent zo všetkých prípadov na Slovensku. Druhý najvyšší výskyt infekcií koronavírusu zaznamenali v Košickom kraji. Pozitívne testovaných tam bolo 811 ľudí, teda 19 percent zo všetkých zaznamenaných prípadov.

Viac o téme: Koronavírus

Koronavírus bol na Slovensko dovezený spolu z 25 krajín, pričom z celkového počtu 4 162 prípadov bolo 1 132 importovaných, čo je 27 percent. Najčastejšie si Slováci vírus doviezli z Chorvátska, a to až 214 ľudí, z ktorých 72 sa nakazilo delta variantom. Zo Španielska pochádzalo 73 vzoriek, z toho 57 tvoril delta variant.

Zo susednej Českej republiky si Slováci priniesli koronavírus 65-krát, konkrétne 23-krát išlo o kmeň delta. V poradí štvrtou krajinou s najvyšším počtom importovaných nákaz je Grécko s 56 prípadmi, v rámci ktorých išlo 16-krát o delta variant.

Najbežnejšie mal respiračnú podobu

Do prvej päťky sa dostalo aj Spojené kráľovstvo s 45 dovezenými prípadmi, z ktorých 28 tvoril kmeň delta. Z ostatných krajín sa vyskytovali jeden až tri prípady. Delta variant sa v júli a auguste objavil celkovo v 1 173 vzorkách, z toho importovaných prípadov bolo 397. Nákaza u ďalších 48 ľudí súvisela s importovanou infekciou.

Najčastejšie sa koronavírus prejavil vo svojej respiračnej forme, konkrétne ju zažilo 2 595 ľudí a teda 62 percent. Pociťovali najmä bolesti hrdla, mali nádchu či kašeľ. Bezpríznakovú formu zaznamenali v 22 percentách prípadov, teda u 934 ľudí. Febrilná forma sa vyskytla u 404 Slovákov, teda v 10 percentách prípadov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR