V Martine má vzniknúť nová univerzitná nemocnica

Shipyard 2458150_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh realizácie jej výstavby

V Martine má vzniknúť nová univerzitná nemocnica. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva vo svojej tlačovej správe.

Ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh realizácie jej výstavby.

„Je dôležité, aby nová univerzitná nemocnica spĺňala najnovšie požiadavky aj na vzdelávanie, aby jej súčasťou boli vysokošpecializované pracoviská. Chceme, aby to bola špičková nemocnica, kde by sa poskytovala kvalitná zdravotná starostlivosť na vysokej úrovni a zároveň by bola miestom pre kvalitnú výučbu medikov,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Bude blízko Jesseniovej lekárskej fakulty

Podľa dekana Jesseniovej lekárskej fakulty Jána Danka v zariadení bude priestor aj pre vedecko-výskumné činnosti a manažment pacienta tu bude na vysokej úrovni, maximálne efektívne bude využívané každé lôžko.

Nová univerzitná Nemocnica Martin má byť umiestnená v lokalite Veľká hora, v bezprostrednej blízkosti areálu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Výskumného centra BioMed Martin, ako aj plánovanej budovy Biobanky.

Vznikol by tak ucelený moderný medicínsky komplex, zahŕňajúci vzdelávacie a výskumné aktivity.

Šesť podlaží

Na ploche takmer 84-tisíc metrov štvorcových sa predpokladá 403 lôžok. Bude to budova s piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Dokončená by mala byť v roku 2 022.

Projekt zároveň predpokladá, že časť priestorov doterajšej martinskej nemocnice sa prebuduje a budú v nich chronické a paliatívne lôžka.

Nová nemocnica bude kompaktnou budovou so samostatnými tokmi hospitalizovaných a ambulantných pacientov a personálu.

Terajšia Univerzitná nemocnica v Martine je nemocnicou pavilónového typu.

Lepšie možnosti pohybu

Chýba jej kompaktný ambulantný trakt, ambulancie sú roztrúsené po jednotlivých budovách, čo komplikuje presun pacientov aj personálu a výrazne znižuje produktivitu práce, píše sa v správe.

Po vybudovaní novej nemocnice tak podľa MZ vzniknú priestory nielen na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale aj pre vzdelávanie a vedecko-výskumnú činnosť.

Nové možnosti vo vzdelávaní sa rozširujú aj v súvislosti s plánovanými galériami nad operačnými sálami, špeciálnymi seminárnymi miestnosťami či laboratóriami pre zubných lekárov a nelekárske programy.

Blízkosť Simulačného výučbového centra zefektívni jeho využívanie klinickými pracoviskami. Na prednášky môžu byť taktiež využívané priestory fakulty v existujúcej lokalite.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUN Martin Univerzitná nemocnica Martin