V Medissime začali s novou metódou operácie zúženej tepny

|
Foto: Medissimo

Operovať zúženú mozgovú tepnu, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny cievnej mozgovej príhody, začali v bratislavskej nemocnici ProCare Medissimo unikátnou metódou.

Nemocnica totiž využíva najmodernejšiu zdravotnícku pomôcku z USA, ktorá výrazne zvyšuje bezpečnosť pacienta a riziko výkonu sa tak približuje k nule.

Tím spoločnosti Cinre pod vedením Ivana Vuleva začal operovať novou  metódou ako prvý na Slovensku a zákrok už úspešne podstúpili prví  pacienti. Zdravotnícka pomôcka je novinkou aj v Európe.

Najčastejšie postihuje krčnicu

Ako vysvetlil medicínsky riaditeľ spoločnosti Cinre a nemocnice ProCare Medissimo Ivan Vulev, zúženie mozgovej tepny je veľmi časté ochorenie, kedy vznikne vo vnútri cievnej steny aterosklerotický plát.

Je to nazhromaždená hmota tuku a bielych krviniek, ktorá môže podliehať zápalu, obmedzovať tok krvi a z plátu sa tiež môžu  uvoľňovať čiastočky zrazeniny do mozgu a spôsobiť infarkt.

„Navyše, v mieste zúženia sa môže tepna aj náhle zavrieť. Pacienta teda toto ochorenie ohrozuje v mnohých smeroch a operácia je vlastne prevenciou proti cievnej mozgovej príhode,“ objasnil Vulev.

Najčastejšie je ateroskleroticky postihnutá krčnica prechádzajúca medzi svalmi krku do hlavy.

Zredukovali riziko

Odstrániť zúženú mozgovú tepnu možno chirurgicky alebo endovaskulárne. Pri druhom miniinvazívnom spôsobe je pacient v lokálnej anestézii a vpichom v oblasti triesla mu operatér do tepny na zúžené miesto zavedie stent – výstuž z ultratenkých drôtikov z ocele alebo chrómkobaltovej zliatiny.

Pomocou balónikového katétra sa následne stent roztiahne v mieste postihnutého úseku a pritlačí aterosklerotické pláty k stene. Cieva tak znova dokáže zaistiť dostatočný prietok krvi a zároveň stent zamedzí embolizácii a vzniku mozgovej príhody.

„Táto operácia bola vždy pre pacienta pomerne bezpečná, avšak existovalo isté riziko, že počas implantácie stentu môžu nastať komplikácie a časť plátu sa odplaví do mozgu. Pomocou nového zariadenia, ktoré sme začali pred pár dňami používať, dostala však bezpečnosť úplne nový rozmer a hrozba spomínaných komplikácií je minimálna,“ podotýka Vulev.

Vylepšený filter

Vulevovmu tímu pomáha po novom emboloprotekčný filter na postdiletačnom balóne Paladin.

Chirurgia_stent.jpg
Foto: Medissimo

„Pri implantácii stentu potrebujete zaviesť do tepny aj balónik a ochranný filter. To sú ďalšie procesy, kedy prechádzate cez zúženú tepnu a riziko embolizácie sa vtedy zvyšuje. Navyše,  dnes používaný stentový filter nedokáže zachytiť všetky čiastočky aterosklerotického plátu, pretože niektoré sú príliš malé. My sme preto vyvinuli unikátnu zdravotnícku  pomôcku, ktorá spája na katétri ochranný filter s balónom,“ uviedol Joop Meijer, generálny manažér pre Európu, Stredný východ a Afriku z americkej spoločnosti Contego Medical, ktorá pomôcku vyvinula.

Namiesto troch procedúr tak operatér urobí iba jednu a moderný filter tiež dokáže lepšie zachytiť čiastočky, ktoré tak ďalej neprechádzajú do mozgu. Filter následne operatér vytiahne.

Špeciálna pomôcka okrem zníženia rizika komplikácií skracuje i dĺžku operácie na maximálne pol hodinu a šetrí finančné prostriedky nemocnice. Keďže pacient je v lokálnej anestézii, lekár s ním počas operácie komunikuje a po dvoch dňoch odchádza do domáceho liečenia.

Paladin je jednorazová pomôcka, ktorú hradia zdravotné poisťovne. Novinkou je nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Spomedzi okolitých krajín ju len nedávno začali využívať aj vo Viedni a po Medissime v Bratislave aj v Prahe a v poľskom Krakove.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CINRE