V michalovskej nemocnici pripravuje lieky pre pacientov robotický automat

Robotická prípravovňa liekov - NNG Michalovce
Foto: Svet zdravia Michalovce

Najmodernejšiu technológiu v Michalovciach zaviedla nemocnica Sveta zdravia ako prvá na Slovensku.

V nemocnici novej generácie v Michalovciach už lieky pre pacientov nepripravujú sestry, ale ako prvá na Slovensku zaviedla do prevádzky centrálnu prípravovňu liekov (CPL) riadenej počítačom s využitím automatizačnej techniky.

Náklady na kúpu a inštaláciu systému dosiahli približne milión eur. Informovali o tom dnes na tlačovej besede generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový a riaditeľ michalovskej nemocnice Marián Haviernik.

Po novom lekári medikácie predpisujú elektronicky cez nemocničný informačný systém a robotický automat na základe toho pripraví pre každého pacienta balíček liekov s jeho menom a jedinečným čiarovým kódom.

Michalovská nemocnica sa takto snaží významne zvýšiť bezpečnosť pacientov i kvalitu prípravy liekov.

Elektronicky aj preskripcia

Ako uviedol Dvorový, po tom, čo lekári elektronicky predpíšu pacientovi liek, cez nemocničný informačný systém sa ich preskripcie zobrazia v centrálnej prípravovni liekov.

Robotická prípravovňa liekov - NNG Michalovce
Foto: Svet zdravia Michalovce

Automatizované robotické zariadenie začne pripravovať balíčky s liekmi pre konkrétnych pacientov. Zabalenie jedného lieku pritom trvá asi sekundu, za hodinu dokáže robotický automat zabaliť približne 3 600 jednotlivých liekov.

Sestre trvá manuálna príprava jednej tablety desať až pätnásť sekúnd, na oddeleniach so širším portfóliom predpisovaných liekov aj dvojnásobný čas.

„Proces prípravy podlieha niekoľkým stupňom kontroly. Od prvého, ktorý spočíva v tom, že sa zásobníky napĺňajú na základe čiarových EAN kódov originálnych balení liekov, až po posledný, kedy sa obsah výsledných balíčkov odfotografuje a jednotlivé tablety porovnajú s predlohovými snímkami v databáze. Ak identifikátor odhalí anomáliu, ktorú napríklad môže spôsobiť to, že tableta je v balíčku naklonená pod iným uhlom, ako je odfotografovaná v databáze, zariadenie na to upozorní obsluhu a kontrola sa musí zopakovať,“ vysvetľuje hlavný farmaceut siete ProCare a Svet zdravia Ľuboš Doršic s tým, že v prípade akýchkoľvek pochybností sa balíček likviduje a pripravuje nanovo.

Robotická prípravovňa liekov - NNG Michalovce
Foto: Svet zdravia Michalovce

Jedno vrecúško môže obsahovať maximálne päť druhov liekov. Na jeho obale sú vytlačené identifikačné kódy i všetky ďalšie potrebné údaje – meno pacienta, názov ošetrovacej jednotky, číslo izby, lôžko, dátum narodenia, dátum a čas aplikácie liekov, informácie o liekoch, či dokonca ich presný popis z pohľadu tvaru alebo farby.

Pripravené balíčky sa následne ukladajú do transportného vozíka, ktorý po skompletizovaní a uzamknutí odvezú pracovníci logistiky na danú ošetrovateľskú jednotku.

Niekoľkostupňová kontrola

„Predtým, než sestra podá pacientovi liek, musí zosnímať najprv svoj vlastný identifikačný čiarový kód, následne identifikačný kód na náramku pacienta, ktorý dostal pri prijatí na hospitalizáciu a na záver aj identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že danému pacientovi bol podaný správny liek, v správnej dávke, v správnom čase a navyše ešte aj oprávnenou sestrou,“ zdôrazňuje Dvorový.

Pri podaní urgentného lieku sa zariadenie nevyužíva.

Samostatné pracovisko CPL je nonstop monitorované kamerami a vstúpiť doň môžu len oprávnené osoby prostredníctvom identifikačných kariet. Pod dohľadom farmaceuta tam pôsobia najmä sestry.

Je to uzavretý tím, ktorého členovia sú vyškolení na obsluhu všetkých programov využívaných pri príprave liekov.

Systém postupne rozšíria na všetky pracoviská

V michalovskej nemocnici začali nový systém najprv pilotne zavádzať na chirurgickej ošetrovateľskej jednotke, počas februára a marca nemocnica pripojila aj urológiu, ortopédiu a traumatológiu, teda kompletný chirurgický klaster.

K nim následne pribudli gynekológia, šestonedelie a internistický klaster – neurológia, interné a pľúcne oddelenie).

„Centrálnu prípravovňu liekov budú zatiaľ využívať len pracoviská pôsobiace v novej budove nemocnice, no vyhliadkovo systém plánujeme rozšíriť aj na pracoviská, ktoré sa nachádzajú v starých pavilónoch vrátane onkológie, avšak s výnimkou cytostatík,“ dodal Doršic.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica MichalovceSvet zdravia