V michalovskej nemocnici uskutočnili zriedkavú biopsiu pankreasu

Pankreas
Foto: Thinkstock

Biopsiu úspešne podstúpil len 13-ročný chlapec

V Nemocnici novej generácie Svet zdravia Michalovce lekársky tím minulý týždeň endosonograficky uskutočnil prvú cielenú tenkoihlovú aspiračnú biopsiu nádoru v pankrease. Informovala o tom sieť nemocníc Svet zdravia.

Ide o výkon, ktorý je na Slovensku zriedkavý a podľa siete nemocníc si vyžaduje špičkové technické vybavenie i zdravotnícky tím. Biopsiu úspešne podstúpil len 13-ročný chlapec.

Biopsia je mikroskopické odobratie a vyšetrenie vzorky tkaniva alebo orgánu. U mladého pacienta lekársky tím v Michalovciach odoberal vzorku z vopred určeného ložiska v pankrease.

Vyšetrenie sa vykonáva tenkou ihlou, takže okolité tkanivo sa prakticky nepoškodí a minimalizuje sa aj riziko krvácania.

Robí sa počas endoskopie

„Tenkoihlová biopsia sa robí počas špeciálnej endoskopie, kedy sa endoskop zavádza cez pažerák do žalúdka a do dvanástnika,“ vysvetlil vedúci lekár Hepatobiliárneho centra Nemocnice Svet zdravia Michalovce Štefan Hrušovský.

Na konci endoskopu je miniaturizovaná ultrazvuková sonda, ktorá cez stenu žalúdka z bezprostrednej blízkosti detailne zobrazuje nádorové ložisko v pankrease, vyhodnocuje jeho tuhosť a zachytáva prietoky v nádore.

Po zacielení sa pomocou podtlaku cez dlhú tenkú ihlu odoberá vzorka nádorového tkaniva na cytologické vyšetrenie.

Biopsia namiesto operácie

Rodičia na zákrok cestovali s 13-ročným synom, u ktorého bolo potrebné presne diagnostikovať nádor v pankrease, do Michaloviec z Levíc.

„Problém sme riešili už rok a pol, v Bratislave však chceli syna hneď operovať, s čím sme nesúhlasili. Po viacerých konzultáciách sme vedeli, že vďaka endosonografickej biopsii sa často dá úplne vyhnúť operácii,“ povedal otec mladého pacienta Léandre Lesieur.

Cielené aspiračné biopsie nádorov a tkanív endosonografickou cestou sa v michalovskej nemocnici zavádzajú vďaka najnovšiemu prístrojovému vybaveniu, ktoré nemocnica získala koncom minulého roka.

Ide tak o ďalší druh výkonov, ktoré bude nemocnica poskytovať pacientom v jej spádovom území i mimo neho. „Hepatobiliárne centrum nemocnice sa aj týmto výkonom zaraďuje medzi špičkové odborné centrá s nadregionálnou pôsobnosťou,“ dodal Hrušovský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica MichalovceSvet zdravia