V Michalovskom okrese osýpky pribúdajú sporadicky

Vakcina
Foto: MorgueFile.com

Hygienici nevylučujú, že prípadov ochorení na osýpky môže opäť pribudnúť, keďže sa začína nový školský rok

Nové prípady ochorenia na osýpky v okrese Michalovce pribúdajú už iba sporadicky, v priemere ide o jeden až dva prípady denne.

Prijatie doterajších protiepidemiologických opatrení hodnotia epidemiológovia ako účinné. Pokles ochorení na osýpky je podľa nich viditeľný, a to z hľadiska klesajúceho počtu nových prípadov, ako aj z hľadiska geografického ohraničenia epidémie, keďže sa epidémia nerozšírila od ohniska do vzdialenejších okresov Slovenska.

Mimoriadna situácia je zrušená

Osýpky sa začali šíriť začiatkom mája 2018 v obci Drahňov. Išlo o tri prípady ochorenia, ktoré boli importované z Veľkej Británie.

Od 7. mája do 31. augusta 2018 bolo v okresoch Michalovce a Sobrance hlásených spolu 428 prípadov ochorení, z toho v Michalovskom okrese 414 a v Sobraneckom okrese 14 prípadov.

V rámci protiepidemiologických opatrení zaočkovali proti osýpkam na východe Slovenska vyše 5 300 osôb.

Mimoriadnu situáciu v okrese Michalovce vyhlásili 10. júla, po približne mesiaci a pol ju zrušili. Prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová to zdôvodnila už iba sporadickým pribúdaním nových prípadov ochorení na osýpky.

Osýpky sa môžu vrátiť

„Situáciu na východe Slovenska epidemiológovia stále monitorujú. Epidémia naďalej pokračuje. Onedlho sa začne nový školský rok, vzhľadom na očakávaný zvýšený pohyb obyvateľstva tak nemožno vylúčiť, že prípadov ochorení na osýpky môže opäť pribudnúť,“ upozornil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Každá osoba cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je riadne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie.

Mikas odporúča rodičom, ktorí v rámci pravidelného povinného očkovania nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania.

Očkovací status proti osýpkam si môžu ľudia preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii. „Rovnako odporúčame aj všeobecným lekárom pre deti a dorast, aby oslovili rodičov nezaočkovaných detí s cieľom zdôrazniť význam očkovania proti osýpkami,“ povedal Mikas.

Ako uviedol Mikas, epidémiu osýpok v okrese Michalovce sa darí postupne eliminovať nielen vďaka aktívnej odbornej práci epidemiológov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Michalovce a zdravotníckemu personálu Nemocnice Michalovce, ale aj vďaka súčinnosti všetkých zainteresovaných zložiek Krízového štábu Okresného úradu v Michalovciach.

Vďaka patrí aj asistentom osvety zdravia zo Zdravých regiónov, ktorí spolupracovali a boli nápomocní pediatrom a všeobecným lekárom pre dospelých pri pozývaní osôb, najmä matiek s deťmi, na mimoriadne očkovanie v rámci prijímaných protiepidemiologických opatrení, ako aj edukáciou osôb z marginalizovaných rómskych komunít v súvislosti s ochorením osýpok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR