V minuloročnej sezóne sa proti chrípke zaočkovalo 4,4 % populácie Slovenska

Vakcinacia
Foto: Thinkstock

Chránilo sa len 13 % dôchodcov. Ročne vinou chrípky zomrie na Slovensku 816 ľudí.

V minuloročnej chrípkovej sezóne sa proti chrípke zaočkovalo 4,4 % obyvateľov Slovenska. Proti chrípke sa takto chránilo len 13 % dôchodcov.

Informovala o tom prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS) Zuzana Krištúfková na stredajšom stretnutí SEVS, Úradu verejného zdravotníctva a poslancov Národnej rady SR.

Chrípkou sa na Slovensku v sezóne 2017/2018 celkovo nakazilo 200-tisíc osôb.

Bežná, nie však banálna

Podľa štúdie slovenských epidemiológov, ktorá mapovala vzťahy medzi celkovou úmrtnosťou na Slovensku a chrípkovou epidémiou počas rokov 2007 až 2017, zomrie na Slovensku následkom chrípky priemerne 816 osôb ročne.

Snaha chrániť obyvateľstvo pred chrípkou a komplikáciami, ktoré spôsobuje, je v súlade so záväzkom členských krajín EÚ v zmysle odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Členské krajiny sú vyzývané, aby dosiahli 75-percentnú zaočkovanosť u starších ľudí a 30 % zaočkovanosti celej populácie.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa je chrípka síce časté, ale nie banálne ochorenie. Lekári a sestry podľa neho nie sú príkladom. Neočkujú sa, alebo to pacientom neodporúčajú. Mnoho pacientov tiež očkovanie odmieta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom