V najväčšej uzavretej osade v Bystranoch na Spiši použili na odhaľovanie chorých novinku

Termokamera
Foto: Facebook/Ozbrojené sily SR

V najväčšej uzavretej osade v Bystranoch na Spiši sa po dvoch dňoch opakovaného testovania chorých a ich rodinných príslušníkov vo štvrtok zamerali na všetkých jej obyvateľov. Osadníkom, ktorí sú už dva týždne v karanténe na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu, zmerali telesnú teplotu termokamerou.

Testovaním prešli všetci dospelí, ako aj deti nad 12 rokov.

Test nemusel absolvovať nikto z osady

„Do testovania v osade Bystrany sme pilotne zaradili efektívnejšiu metódu zisťovania potenciálne nakazených v populácii osady. A to bezkontaktné meranie teploty termokamerou, na referenčnú hodnotu,“ uviedla Mária Chasníková, pracovníčka Síl pre špeciálne operácie ozbrojených síl SR s tým, že osoby s vyššou telesnou hodnotou než referenčnou, by mali podstúpiť výterové testovanie.

Ani jedno štvrtkové meranie však zvýšenú teplotu neukázalo a výter z nosa a z hrdla nemusel podstúpiť nikto.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Termokamera má špeciálny senzor citlivý na teplotu v danom rozsahu. Nastaví sa požadovaný referenčný bod, konštantná teplota. Človeku sa teplota odmeria v priebehu sekundy a systém ju prepočíta. Ak je nejaký posun od nastavenej konštantnej teploty, je to signál pre zdravotného pracovníka,“ priblížil Damián Bucha, integrátor bezpečnostných systémov zo spoločnosti, ktorá meranie technicky zabezpečila pomocou kamerových systémov, ktoré sa využívajú vo veľkých nákupných centrách a prvýkrát sa použili aj priamo v teréne.

O otvorení osád rozhodne ústredný krízový štáb

Meranie teploty je len pomocným faktorom. Pre otvorenie osady v Bystranoch sú najdôležitejšie výsledky posledných testov. Podľa Renáty Hudákovej, riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi ich stále nemajú všetky k dispozícii.

„Až na základe vyhodnotenia týchto výsledkov a prípadne aj ďalších iných kritérií sa budú prijímať ďalšie opatrenia, prípadne ďalšie závery, ale vždy v spolupráci s Ústredným krízovým štábom,“ dodala Hudáková s tým, že ÚKŠ nakoniec povie aj rozhodujúce slovo o otvorení uzavretých osád. O každej z nich bude rozhodovať individuálne.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas nariadil pred dvoma týždňami uzatvoriť lokality v Bystranoch, v Žehre a v Krompachoch. Obec Bystrany má 2 800 obyvateľov, v osade nad obcou, ktorá je uzatvorená, je približne 2 200 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Damián BuchaJán MikasMária ChasníkováRenáta Hudáková
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SRRÚVZ Spišská Nová VesÚstredný krízový štáb SR