V Nemecku je koronavírusom nakazený jeden zo sto obyvateľov, minister zdravotníctva vyzval na očkovanie

Koronavírus, Nemecko
Foto: ilustračné, Hendrik Schmidt/dpa/AP

V Nemecku je v súčasnosti koronavírusom nakazené viac ako jedno percento populácie. Oznámil to v piatok minister zdravotníctva Jens Spahn a vyzval obyvateľov, aby sa nechali zaočkovať, pokiaľ tak doteraz neurobili.

Inštitút Roberta Kocha, ktorý v krajine zodpovedá za prevenciu a kontrolu chorôb, informoval, že za posledných 24 hodín pribudlo 74 352 nových infekcií a ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 390 ľudí.

Podľa jeho prepočtov je v Nemecku aktívne infikovaných približne 925 800 osôb.

Prísne obmedzenia pre neočkovaných

Minister zdravotníctva poznamenal, že počet neočkovaných ľudí, ktorí sú nakazení a vážne chorí, je omnoho vyšší než ich podiel na celkovej populácii.

„Keby boli všetci dospelí Nemci zaočkovaní, neboli by sme v tejto ťažkej situácii,“ povedal novinárom v Berlíne.

Spahn sa vyjadril deň po tom, čo predstavitelia centrálnej vlády v Berlíne a vlády 16 spolkových krajín oznámili nové prísne obmedzenia zamerané najmä na neočkovaných ľudí, ktorí nebudú mať prístup do reštaurácií, kín, divadiel, k športovým a voľnočasovým aktivitám, a ani do obchodov s výnimkou tých, ktoré slúžia na zabezpečenie základných životných potrieb.

Plánujú všeobecné povinné očkovanie

Vláda tiež plánuje predložiť parlamentu návrh zákona o všeobecnom povinnom očkovaní proti koronavírusu.

V 83-miliónovom Nemecku je v súčasnosti proti koronavírusu plne zaočkovaných asi 68,8 % obyvateľov, čo je pod minimálnou hranicou 75 %, s ktorou počíta vláda.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jens Spahn
    Firmy a inštitúcie Inštitút Roberta Kocha