Nemecko spustilo svoju aplikáciu určenú na boj proti šíreniu koronavírusu

Woman using a phone with the coronavirus tracking app installed
Foto: ilustračné, Getty images

Nemecko v utorok spustilo svoju aplikáciu určenú na boj proti šíreniu koronavírusu.  Podľa odborníkov je taká bezpečná, že ju môžu používať aj ministri.

Aplikácia využíva, ako je to aj v mnohých iných európskych krajinách, Bluetooth. Pozoruje okolie používateľa a zaznamenáva iné smartfóny s nainštalovanou aplikáciou a čas trvania kontaktu.

Aplikácia nie je povinná

Ak používateľ aplikácie bude mať pozitívny test na koronavírus, ostatní používatelia aplikácie, ktorí boli v blízkom kontakte s infikovanou osobou minimálne 15 minút, dostanú správu, že im hrozí riziko nakazenia.

Viac o téme: Koronavírus

Nemecká vláda ubezpečila, že všetci používatelia budú mať plnú kontrolu nad svojimi dátami. Aplikáciu si pritom ľudia nemusia sťahovať, rozhodnutie je na nich. Takisto je ich slobodným rozhodnutím, či budú chcieť potvrdiť svoje výsledky testu a spustiť tak proces informovania kontaktov, ktorým hrozí infikovanie.

Môže ju využívať aj vláda

Hovorca ministerstva vnútra vyhlásil, že národná agentúra dozerajúca na digitálnu bezpečnosť odsúhlasila používanie aplikácie aj pre členov vlády.

Vývoj aplikácie z dielne Deutsche Telekom a softvérovej firmy SAP krajinu stál 20 miliónov eur, pričom mesačné náklady na jej prevádzku odhadujú na 2,5 milióna až 3,5 milióna eur.

Prieskum, ktorý tento mesiac zverejnila nemecká televízia ARD, potvrdil, že 42 % Nemcov chce používať aplikáciu a 39 % tvrdilo opak. Zvyšok respondentov uviedol, že buď nemajú smartfón alebo sa ešte nerozhodli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom