V Nemecku začínajú s vydávaním digitálnych COVID pasov plne zaočkovaným obyvateľom

Virus Outbreak Germany
Nemecko začína vydávať elektronické osvedčenia, ktoré umožnia ľudom zaočkovaným proti koronavírusu pohybovať sa po celej Európe. Foto: Michael Kappeler/dpa via AP

Nemecko začína vydávať elektronické osvedčenia, ktoré umožnia ľudom zaočkovaným proti koronavírusu pohybovať sa po celej Európe. Oznámil to vo štvrtok minister zdravotníctva Jens Spahn.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Digitálne pasy začnú tento týždeň distribuovať vakcinačné centrá, ordinácie lekárov a lekárne ľuďom, ktorí sa nechali zaočkovať v obidvoch fázach. Informácie o vakcinačnom statuse sa budú ukladať do smartfónov prostredníctvom aplikácie CovPass.

Držiteľom osvedčenia to umožní vstup do reštaurácií, múzeí a na iné miesta, kde sa vyžadujú potvrdenia o imunizácii. Podľa ministra chce vláda do konca tohto mesiaca certifikáty sprístupniť všetkým plne zaočkovaným obyvateľom.

Viac o téme: Koronavírus

Cieľ je, aby sa tento certifikát dal použiť aj v Helsinkách, Amsterdame alebo na Malorke,“ povedal Spahn novinárom v Berlíne.

Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu a prevenciu chorôb vo štvrtok informoval, že aspoň prvú vakcínu už dostalo 47 percent obyvateľov, čo je zhruba 39,1 milióna ľudí. Plne zaočkovaných je takmer 24 percent alebo 19,9 milióna osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Spahn
Firmy a inštitúcie Inštitút Roberta Kocha