Zdravotníci simulovali situáciu, ako by vyzeral príjem pacientky s Covid-19 a podozrením na infarkt (foto)

Nemocnica Kežmarok
Foto: Nemocnica Kežmarok

V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku si v utorok vyskúšali, ako by vyzeral príjem pacientky s podozrením na infarkt a s diagnózou COVID-19. Prípad bol simulovaný v špeciálnych podmienkach, v takzvanej červenej covidovej zóne a v osobitne vyčlenenej jednotke intenzívnej starostlivosti.

Tím pracoval v ochranných oblekoch

Celý tím musel pracovať v ochranných oblekoch a prísne dbať na to, aby popri záchrane ľudského života nedošlo k nakazeniu lekárov a sestier.

Všetko bolo ako v skutočnosti – reálny personál, zvolené postupy, dodržiavanie všetkých nariadení hygienika, interných pokynov v súvislosti s COVID-19, ako aj medicínskych a ošetrovateľských postupov. Pacientkou bola figurantka.

Viac o téme: Koronavírus

„Išlo o 35-ročnú ženu, ktorá je v domácej karanténe pre potvrdené ochorenie COVID-19 s ľahkým priebehom. Pacientka po ťažkých rodinných problémoch začala pociťovať bolesti na hrudníku, uvádzala sťažené dýchanie a búšenie srdca,“ uviedol riaditeľ nemocnice Viktor Halíř.

Situácia na jednotke intenzívnej starostlivosti

Po prechode kontaktnou ambulanciou v COVID zóne pacientka smerovala na jednotku intenzívnej starostlivosti. Tam celý tím zdravotníkov pracoval s použitím jednorazových ochranných oblekov, ochranných okuliarov, štítov, respirátorov, dvojitou vrstvou jednorazových rukavíc a návlekov na topánky.

„V kompletnom ochrannom obleku sa zdravotnícki pracovníci necítia komfortne a pri práci sa rýchlejšie unavia, pretože počas práce v plnom ochrannom obleku sa zvyšuje potenie a dehydratácia,“ objasnil špecifiká použitia ochranných pomôcok primár interného oddelenia s JIS v kežmarskej nemocnici Martin Magera.

V priebehu fiktívneho príjmu a poskytnutia zdravotnej starostlivosti sa ukázalo niekoľko otázok, a krokov, ktoré sú teoretický zdravotníckymi pracovníkmi zvládnuté, prax však môže priniesť viacero komplikácii, pričom oblasť kardiológie môže byť nevyspytateľná.

Každý člen tímu mal svoju úlohu

„V priebehu celej akcie sme si ujasnili úlohy každého jedného člena tímu, ako riešiť vypäté situácie, ktoré život v podmienkach koronavírusu môže priniesť a hlavne vzájomnú koordináciu celého tímu. Detailne sme si prešli jednotlivé kroky a vyjasnili si niektoré zvolené postupy. Ak by nastala reálna situácia, musíme rýchlo, správne, prakticky a zodpovedne konať,“ zhodnotil simulovanú ukážku primár Martin Magera.

„Celú akciu sme sledovali aj časovo, pretože v niektorých prípadoch je čas rozhodujúci,“ doplnil riaditeľ nemocnice Viktor Halíř. Počas praktického náročného nácviku, od príjmu, až po začiatok liečby pacientky s koronavírusom si všetci zainteresovaní prakticky vyskúšali presun pacientky z kontaktnej miestnosti do COVID zóny, rýchle spracovanie údajov a napojenie pacientky na monitor vitálnych funkcii.

„Nemocnica Kežmarok je pripravená zvládnuť manažment liečby u kardiologických pacientov s ochorením COVID-19. Vieme našim pacientom poskytnúť adekvátnu starostlivosť a zároveň eliminovať riziko prenosu ochorenia COVID-19 na našich zdravotníckych pracovníkov,“ konštatoval v závere akcie riaditeľ nemocnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Dr. V. Alexandra Kežmarok