V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov

škôlka, deti
Foto: ilustračné, Pixabay.com
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v Dubline predstavila pracovné benefity pre zdravotníkov na Slovensku.

V slovenských nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre deti zamestnancov. Informovala o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá sa spolu s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim zúčastnila na podujatí v rámci projektu Work in Slovakia – Good idea.

Na slovenskom veľvyslanectve v Dubline predstavili cez víkend pracovné ponuky zamestnávatelia z oblasti IT a zdravotníctva.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že riaditelia mnohých fakultných a univerzitných nemocníc už pracujú na projektových zámeroch škôlok.

„Čo sa týka platového ohodnotenia, tak ako aj v ostatných profesiách, je mzda v Írsku vyššia. Ale keď sa spočítajú všetky výdavky na život, tak na Slovensku sú neporovnateľne nižšie ako v Dubline,“ konštatovala Kalavská. Zamestnanci v zdravotníctve majú podľa nej na Slovensku aj sociálne benefity.

Eura
Foto: GettyImages

„Vo viacerých nemocniciach sa plánujú vybudovať škôlky, čo je veľkým prínosom a pomocou pre pracujúceho rodiča. Takisto sú zamestnancom k dispozícii ubytovacie kapacity,” uviedla ministerka.

Lákať chcú aj zlepšenými pracovnými podmienkami

Podľa nej je na Slovensku taktiež množstvo nemocníc, ktoré prešli za posledné roky výraznou modernizáciou. Investuje sa do novej prístrojovej techniky, nových postelí, rekonštruujú sa oddelenia a plánujú sa postaviť nové nemocnice.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, škôlka už v súčasnosti funguje napríklad v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

“Čo sa týka budovania ďalších škôlok, riaditelia mnohých fakultných a univerzitných nemocníc na projektových zámeroch intenzívne pracujú. Akonáhle prejdú procesom a schválením, poskytneme komplexné informácie,” informovala.

Ubytovacie kapacity pre zdravotníckych pracovníkov sú podľa hovorkyne k dispozícii najmä v Bratislave. Ich kapacita je dostatočná na pokrytie záujmu nových pracovníkov.

Hovorkyňa ministerstva ďalej informovala, že poskytovanie benefitov pre svojich zamestnancov je plne v kompetencii jednotlivých zdravotníckych zariadení.

Dublin.jpg
Dublin | Foto: Pixabay.com

SKSaPA: Z Írska do slovenskej ubytovne? To nie je lákavé

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc v reakcii uviedol, že ponuka ubytovania a materských škôl je dosť málo na to, aby sa sestra vrátila z Írska.

“Neviem si predstaviť, že sa sestra z Írska vráti na Slovensko len preto, aby sme jej ponúkli bývanie na ubytovni,“ povedal.

Laurinc upozornil, že je málo mladých sestier. “Osobne si neviem predstaviť, pre koho chce budovať (ministerka – pozn. redakcie) materské školy,“ dodal.

Šéfka rezortu podľa neho nemôže ovplyvniť, ak neposkytne zdroje do zdravotníctva, či sa budú vytvárať materské školy aj pri súkromných zariadeniach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek