V Nových Zámkoch môžu rodičia sledovať svoje deti v inkubátoroch online

Nz_ipkamery.jpg
Foto: OZ Malíček / Stanislav Szenczi

Po prvýkrát v histórii Slovenska dostali rodiny možnosť pozorovať svoje deti hospitalizované v nemocnici online vďaka IP kamerám. Tie nainštalovali v perinatologickom centre Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

Rodiny, ktoré nemôžu byť so svojim nezrelým alebo chorým dieťaťom v nemocnici, môžu na diaľku nazrieť do inkubátora, sledovať vývoj bábätka a upevňovať si s ním väzbu.

Za týmto unikátnym projektom stojí občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Aspoň vizuálny kontakt

Ako uviedla Ľubica Kaiserová z z OZ Malíček, matka navštevuje prvých pár dní po pôrode počas hospitalizácie svoje dieťa, ktoré je na jednotke intenzívnej starostlivosti, kedykoľvek. Ale po prepustení z nemocnice domov musí dochádzať často aj niekoľko desiatok kilometrov.

„Trvá aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov, kým sa dieťa dostane domov a môže byť so svojou rodinou. Mysleli sme aj na mamy, ktoré ich vážny zdravotný problém izoluje od bábätka, preto je prínosné, aby s ním mohla ostať aspoň vo vizuálnom kontakte,” dodala Kaiserová.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky má na svojich inkubátoroch nainštalovaných 11 vysokocitlivých kamier, ktoré sú uchytené na špeciálnych konzolách. Natočením na inkubátor snímajú priamo dieťa.

Rodičom stačí počítač, tablet či mobilná aplikácia v telefóne a pripojenie na internet. „Takto môžu rodičia, starí rodičia a ostatná rodina dieťatko spoznávať, pozorovať jeho pokroky, začleňovať ho do rodiny a byť s ním spolu aspoň virtuálne, aj keď žiadna kamera nenahradí priamy kontakt. Celý video prenos je šifrovaný a dobre zabezpečený, aby ho nebolo možné zneužiť,“ vysvetlila Kaiserová.

Dieťa môžu vidieť rodičia alebo tí príbuzní či známi, ktorým rodina poskytne svoje prístupové heslo.

Vo svete to nie je rarita

IP kamery nad inkubátormi nie sú raritou v krajinách ako USA, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko či Španielsko. Túto možnosť majú už viac ako tri roky aj rodičia v ČR či v Poľsku.

Ľubica Kaiserová vysvetľuje: „Možnosť vidieť svoje dieťatko online prostredníctvom IP kamery veľmi prospieva k psychickému stavu matky, k zvýšeniu laktácie, ale aj získavaniu dôvery k lekárom a sestričkám, ktoré sa o dieťatko starajú.“

Náklady na jednu IP kameru a jej inštaláciu na inkubátore sa pohybujú v rozpätí 200 – 300 eur. Projekt občianskeho združenia Malíček je realizovaný vďaka 2 % z daní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OZ Malíček