V popradskej nemocnici stúpa počet infikovaných, niektorí pacienti už potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu

Nemocnica, lekári, koronavírus
Foto: archívne, SITA/AP

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnici stúpol za posledný týždeň viac ako dvojnásobne. Kým minulý pondelok ležali v nemocnici štyria pacienti, v pondelok ráno ich bolo jedenásť.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú dvaja, ktorí boli hospitalizovaní na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

Viac o téme: Koronavírus

To disponuje celkovo šiestimi lôžkami. Zvyšní deviati sa nachádzajú na COVID oddelení so špeciálnym režimom, kde majú pre prípadných pacientov k dispozícii ďalších jedenásť lôžok. Popradský okres sa nachádza v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe.

Nemocnica je pripravená na najhoršie

Podpredseda predstavenstva popradskej nemocnice Michal Neuwirth ešte v úvode septembra pre médiá uviedol, že nemocnica musí byť pripravená na najhorší variant, a teda na situáciu, akú mali v nemocnici od minuloročnej jesene do jari.

„Ak to bude miernejšie, vieme poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom, ktorí pôjdu na plánovanú operatívu,“ informoval.

Jeden pacient v Spišskej Novej Vsi

Aj Spišskonovoveský okres je červený, no v nemocnici v Spišskej Novej Vsi je hospitalizovaný jeden pacient s ochorením COVID-19.

Ako pre SITA spresnila Bianka Krejčíová, PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, pacient nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Nemocnica má v súčasnosti podľa jej slov pre pacientov s ochorením COVID-19 vyčlenených osem lôžok.

Druhá fáza reprofilizácie

Zle je na tom Staroľubovnianska nemocnica, samotný okres je v súčasnosti jedným z piatich na Slovensku, ktoré sa nachádzajú v bordovej farbe. Podľa riaditeľa nemocnie Petra Bizovského sa situácia zhoršuje.

„Na COVID oddelení sme mali k pondelkovému ránu 12 pacientov, všetci sú na kyslíku. Na umelej pľúcnej ventilácii zatiaľ nie je nikto,“ informoval agentúru SITA. Ako ďalej vysvetlil, nemocnica sa nachádza v druhej fáze reprofilizácie.

V rámci nej má dostupných 14 lôžok, plus ďalšie dve s možným napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. „Keď k nám príde trinásty pacient, spustíme tretiu fázu. K dispozícii tak budeme mať 28 lôžok na kyslíkovom oddelení a štyri lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu,“ dodal Bizovský.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Bianka KrejčíováMichal NeuwirthPeter BizovskýSylvia Galajda
    Firmy a inštitúcie Nemocnica PopradNemocnica Stará ĽubovňaNemocnica Svet zdravia Spišská Nová VesSvet zdravia