V Prešovskom kraji je viac ako polovica DSS v červenej zóne, štyri sú pre COVID-19 v karanténe

Senior, koronavirus
Otvorenie čakárne pre tínedžerov sprevádza nedorozumenie o "predbiehaní" seniorov. Foto: ilustračné, Getty images

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal v tomto týždni zvýšený výskyt ochorenia Covid-19 vo svojich domovoch sociálnych služieb (DSS). V červenej zóne je trinásť sociálnych zariadení, z ktorých sú štyri v karanténe.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, najzložitejšia situácia je v najväčšom sociálnom zariadení župy v CSS Ametyst Tovarné (okres Vranov nad Topľou), ktoré je od víkendu v karanténe nariadenej Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

„Pozitívne nálezy tu evidujú u 107 prijímateľov sociálnych služieb a 45 zamestnancov. Takmer polovica klientov je bezpríznaková, ostatní prijímatelia vykazujú zvýšenú teplotu, slabosť, nechutenstvo či sťažené dýchanie,“ skonštatovala hovorkyňa.

V karanténe je DSS Stropkov a CSS Vita Vitalis

V karanténnom režime je rovnako DSS Stropkov, kde je zo 64 klientov pozitívnych 41. Dvaja z nich majú mierne príznaky ochorenia a ďalší dvaja sú hospitalizovaní v nemocnici. Infikovaní sú traja zamestnanci.

Od štvrtka 19. novembra je regionálnym hygienikom uzatvorené aj CSS Vita Vitalis v Prešove. Zo 111 prijímateľov tu pozitivitu po PCR testovaní zistili u 34 klientov, po antigénovom testovaní u jedného z ich. Zo 119 zamestnancov zaznamenali ochorenie v 15-tich prípadoch.

Situácia sa upokojila v ďalšom zariadení v karanténe v CSS Domov pod Tatrami Batizovce, kde sa po antigénovom testovaní už neobjavili žiadne prípady nákazy u zamestnancov ani prijímateľov. „Uzatvorenie by tu malo platiť do pondelka 23. novembra,“ dodala Jeleňová.

Iba sedem zariadení je bez koronavírusu

Karanténny režim na odporúčanie hygienikov so zabezpečením stáleho personálu platí v troch ďalších župných zariadeniach ZSS Jasoň v Spišskej Starej Vsi, v ZSS Aktig Humenné a v Brezovičke.

V červenej zóne s výskytom jednotlivých prípadov koronavírusu u zamestnancov, resp. klientov bez väčších ohnísk sú domovy sociálnych služieb v Starej Ľubovni, Sabinove, Spišskom Podhradí, Legnave, Kežmarku a v CSS Garden v Humennom.

Z 25-tich zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja je v oranžovej zóne päť domovov a v zelenej, bez výskytu ochorenia, sedem sociálnych zariadení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie Centrum sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis v PrešovePSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva