V Rooseveltovej nemocnici otvorili oddelenie maxilofaciálnej chirurgie

Facio 64.jpg
Foto: FNsP F. D. Roosevelta

Pacienti s úrazmi a nádormi v tvárovo-čeľustnej oblasti tak budú mať dostupnú chirurgickú zdravotnú starostlivosť v banskobystrickom kraji

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici v piatok otvorili oddelenie maxilofaciálnej chirurgie. Nemocnica o tom informovala v tlačovej správe.

Pacienti s úrazmi a nádormi v tvárovo-čeľustnej oblasti tak budú mať dostupnú chirurgickú zdravotnú starostlivosť v banskobystrickom kraji.

Jednoduché aj rozsiahle zákroky

„Zaoberáme sa najmä liečbou nádorov v oblasti dutiny ústnej, tváre a krku. V tejto oblasti poskytujeme komplexnú chirurgickú liečbu, vykonávame celé spektrum operačných výkonov od jednoduchých zákrokov po rozsiahle resekčné zákroky,“ uviedol primár Oddelenia maxilofaciálnej chirurgie Rastislav Slávik.

Vysvetlil, že vzniknuté defekty rekonštruujú s využitím komplexných chirurgických postupov rekonštrukčnej chirurgie vrátane voľných mikrovaskulárnych lalokov.

Pacientom po úraze poskytujú liečbu zlomenín tvárových kostí, poranení zubov a mäkkých tkanív tváre.

Napríklad mužovi po výbuchu zábavnej pyrotechniky poskytli takú odbornú chirurgickú starostlivosť, že mu úraz na tvári nezanechal takmer nijaké viditeľné následky.

Ďalšiemu zas časti rakovinou poškodených tvárových kostí po ich odstránení vymodelovali z kosti pacientovho predkolenia. Spevnili ich titánovými dlahami, ktoré na mieru vyhotovili podľa predlohy pacientovho CT na 3D tlačiarni.

Oddelenie má byť traumacentrom

„Maxilofaciálna chirurgia doplní komplexnosť zdravotnej starostlivosti o traumatologického pacienta, ktorú FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica poskytuje na vysokej úrovni,“ priblížila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Nemocnica tým podľa nej splní podmienky, aby časom mohla pôsobiť ako jedno z traumacentier v Slovenskej republike. Otvorenie oddelenia je zároveň doplnením úzko špecializovanej zdravotnej starostlivosti, ktorá v rozsiahlom regióne banskobystrického kraja doteraz pacientom chýbala.

Oddelenie maxilofaciálnej chirurgie je oficiálne v prevádzke od novembra 2017. Ambulantnú starostlivosť však doteraz poskytovalo v priestoroch ambulancií Oddelenia urgentného príjmu a operačné výkony realizovali na centrálnych operačných sálach.

Oddelenie má momentálne 10 lôžok pričlenených k oddeleniu ORL a pracuje tu sedem lekárov.

Stavebné úpravy, nákup zdravotníckej techniky a vybavenia si vyžiadal investíciu necelých 400-tis. eur s DPH. Nemocnica projekt financovala z vlastného rozpočtu a časť financií poskytlo Ministerstva zdravotníctva SR z kapitálových výdavkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR