V sobotu bude Svetový deň diabetu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Diabetes_test.jpg
Foto: Pixabay.com

Na Slovensku trpí na diabetes mellitus viac ako 300-tisíc ľudí a štvrtina o svojom ochorení ani nevie. 

V sobotu 14. novembra si ľudia vo viac ako 130 krajinách sveta pripomenú Svetový deň diabetu. „Na Slovensku trpí na diabetes 314 tisíc ľudí, pričom štvrtina z nich o svojom ochorení ani nevie. V roku 2030 sa očakáva, že na Slovensku bude žiť 412-tisíc ľudí s týmto ochorením, čo znamená, že cukrovkou bude postihnutý jeden z desiatich Slovákov,“ uvádza vedúca Oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Silvia Kontrošová.

Napriek dobrej dostupnosti najmodernejšej liečby a profesionálnej lekárskej starostlivosti o pacientov s cukrovkou stále veľa pacientov nedosahuje žiaduce výsledky liečby. „Výsledok je však vždy výrazne závislý od spolupráce pacienta, ktorá závisí od edukácie,“ konštatoval predseda predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Podľa čestnej prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Evy Madajovej až 85 % zlepšenia zdravotného stavu majú pacienti vo vlastných rukách. „Skutočnosť je taká, že pacienti majú overených informácií nedostatok, mnohým veciam v súvislosti s cukrovkou nerozumejú ani po rokoch. Medzery sa neraz snažia vyplniť napríklad informáciami z internetu, čo však nie je dobrá cesta. Edukácia je naozaj potrebná,“ potvrdila.

V Banskej Bystrici bude festival

V Banskej Bystrici sa pri tejto príležitosti uskutoční už 10. ročník Festivalu diabetu, ktorý zároveň pripomenie 25. výročie založenia Zväzu diabetikov Slovenska.

Podujatie prinesie informácie o ochorení diabetes mellitus, o novinkách v jeho liečbe, o sociálnom zabezpečení diabetikov, pomôckach i stravovaní cukrovkárov. RÚVZ sa prevencii, ale aj vzdelávaniu v tejto oblasti venuje nielen v rámci podujatí k tomuto dňu, ale počas celého roka.

Diabetes_pruzky
FreeImages.com Foto: FreeImages.com

V piatok 13. novembra je naplánovaný výjazd Poradne zdravia do banskobystrickej firmy GAMO, kde odborní pracovníci budú okrem vyšetrovania rizikových parametrov a odborného individuálneho poradenstva informovať klientov aj o Svetovom dni diabetu a hlavne o tom, ako tejto chorobe predchádzať. Ponúknu tiež vyšetrenie biochemických parametrov vrátane glukózy a antropometrické merania.

„V priebehu celého roka sú to desiatky výjazdov na rozličné pracoviská, materské, základné, stredné, ale aj vysoké školy v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Navštevujeme aj kluby dôchodcov a poskytujeme záujemcom odborné individuálne poradenstvo k zisteným rizikám. Zároveň ich informujeme aj o zásadách zdravého životného štýlu. Keďže jedným z dôležitých preventívnych faktorov je pohyb, cvičíme s klientmi priamo v RÚVZ jedenkrát týždenne. Cvičenia pod naším odborným dohľadom sa uskutočňujú aj na Univerzite tretieho veku. Keď svaly dostatočne pracujú, má to pozitívny vplyv na metabolizmus glukózy. Pravidelná fyzická aktivita pomáha telu lepšie fungovať – znižuje riziko diabetu, ale aj srdcových ochorení, mŕtvice, vysokého krvného tlaku alebo osteoporózy,“ vymenúva aktivity Poradne zdravia jej odborná pracovníčka Tatiana Zvalová.

V rámci RÚVZ v Banskej Bystrici sú aktívne aj nadstavbové poradne, napríklad Poradňa pre optimalizáciu pohybovej aktivity, či Poradňa na znižovanie nadváhy pri nesprávnom životnom štýle. Úrad pripravuje a rozposiela vzdelávacie materiály a spolupracuje s mestom pri organizovaní rozličných projektov, smerujúcich k zdravému životnému štýlu.

14. november 1891

V tento deň sa narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, považovaný za hlavného z objaviteľov inzulínu. V roku 1923 dostal za tento objav Nobelovu cenu.

Svetový deň diabetu sa na podnet Medzinárodnej federácie diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie oslavuje od roku 1991 ako reakcia na rapídne stúpajúci výskyt cukrovky v celosvetovom meradle. Jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, o jej diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami.

Na diabetes dnes celosvetovo trpí viac ako 300 miliónov ľudí a očakáva sa, že tento počet sa počas nasledujúcich desaťročí zdvojnásobí.

Ako uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Katarína Kafková, diabetes stále so sebou prináša množstvo komplikácií, ktoré pacientom strpčujú život. Včasný záchyt diabetu, resp. prediabetu je pritom z pohľadu prevencie vzniku komplikácii veľmi dôležitý.

„Veľakrát by sme vhodnou edukáciou pacientov vedeli tieto negatívne dopady zmierniť. “Myslíme si, že je aj úlohou zdravotných poisťovní naučiť pacientov, ako by sa mali o seba starať. Či už im ponúknuť preventívne prehliadky alebo vhodný liečebný program pre diabetikov,” apeluje na zdravotné poisťovne K. Kafková.

Program pre lekárov aj pacientov

Zmena prístupu diabetológov aj pacientov je cieľom pilotného programu pre diabetikov pod názvom Lepší život s cukrovkou, na ktorý zdravotná poisťovňa Dôvera vyčlenila osobitný rozpočet. Lekárov odmení vyššími platbami za zvýšenú kvalitu poskytovanej starostlivosti. Program spúšťa v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou.

V prvom kole program pokryje pacientov v regióne Košice, Michalovce, Vranov nad Topľou, Sobrance, Nové Zámky, Levice a Komárno.

Program pomôže lekárom poskytovať ešte lepšiu zdravotnú starostlivosť vďaka meraniu a odmeňovaniu jej kvality. Nemenej dôležitá je zmena správania sa pacientov v starostlivosti o svoje zdravie, a to pomocou ich edukácie a odmeny za dosiahnuté úspechy pri liečbe. Lekári špecialisti budú vďaka informačnému systému medzi sebou intenzívnejšie komunikovať a budú motivovaní k tomu, aby pacient absolvoval všetky potrebné vyšetrenia včas a v predpísanej kvalite.

V pláne je aj využívanie bezplatného objednávkového systému, napríklad od diabetológa k očnému lekárovi. Zároveň pacienti dostanú pripomienku formou SMS, aby nezabudli na dané vyšetrenie alebo edukáciu v stanovenom termíne.

Hlavný dôraz je na vzdelávaní pacientov. Prieskum Dôvery totiž ukázal, že im chýbajú informácie, ako majú s cukrovkou žiť, ako ju majú zvládať. Skúsenosti zo zahraničia  zároveň potvrdili, že edukácia, ak je komplexná, sústavná a kvalitná, dokáže u pacientov dlhodobo znížiť hladinu cukru v krvi, a tým im pomôcť, aby sa lepšie cítili.

Edukácia sa bude zaoberať hlavne praktickými témami, ako si upraviť stravu a pohyb, ako zvládať diabetes na dovolenke alebo v zamestnaní, starostlivosť o nohy, o chrup, príprava na hospitalizáciu a ďalšie. „Mnohí cukrovkári si z nevedomosti ničia zdravie. Skupinové edukácie Dôvery umožnia, že pacienti sa budú vzdelávať navzájom a pravidelne,“ uviedol edukátor Ján Švolík z Tlmáč.

Zelenina.jpg
Pixabay.com

VšZP podľa Asociácie na ochranu práv pacientov nemá špeciálne programy pre diabetikov. Aktívne sa zúčastňuje na diskusiách s diabetologickými združeniami. V rámci týchto okrúhlych stolov sa riešia aj nové možnosti liečby diabetu na Slovensku. Jedným z výsledkov je úprava indikačných obmedzení pre vybrané zdravotnícke pomôcky u diabetikov, napríklad prúžky do glukomerov.

Poisťovňa sa snaží sa podporiť rozširovanie kompetencií, zameraných na včasný záchyt rizikových faktorov civilizačných ochorení.

Union zdravotná poisťovňa sa popri poskytovaní zdravotnej starostlivosti snaží o zlepšenie zdravotného stavu všetkých svojich poistencov, vrátane diabetikov motiváciou k prevencii a zdravému životnému štýlu. Podľa informácií AOPP je medzi nimi platenie preventívneho očkovania proti infekčným ochoreniam nad rámec zákona najmä proti hepatitíde a vírusovým ochoreniam ako je chrípka.

Union ďalej prepláca okrem detských aj dospelým diabetickým pacientom vyšetrenie CRP, ktoré zjednodušuje diagnostiku zápalových ochorení u týchto pacientov. Pre poistencov s diagnózou diabetes v ťažších stavoch, u ktorých je problém sa dostať do ambulancie ošetrujúceho lekára, poskytuje lekárske návštevy diabetikov doma. Prostredníctvom zazmluvnenej siete agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti poskytuje diabetikom potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Diabetes mellitus

  • Ochorenie, pri ktorom je dlhodobo zvýšená hladina glukózy („cukru“) v krvi.
  • Ambulantne sa na Slovensku lieči 340 445 diabetikov, čo je 7 % všetkých obyvateľov.
  • Každý rok pribudne 150 až 200 nových diabetikov do 14 rokov veku.
  • Komplikácie, ktoré ochorenie sprevádzajú: poškodenie obličiek, zraku, diabetická neuropatia (poškodenie nervov), amputácie, zvýšený krvný tlak, porucha metabolizmu tukov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovRÚVZ Banská BystricaUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa