V Španielsku zomreli dve deti na hepatitídu neznámeho pôvodu, v krajine evidujú už 46 prípadov ochorenia

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Španielsko hlási prvé dve úmrtia v dôsledku akútnej hepatitídy neznámeho pôvodu, ktorá sa objavuje u detí. Ministerstvo zdravotníctva v Madride informovalo, že v krajine evidujú 46 prípadov ochorenia, pričom tri si vyžadovali transplantáciu pečene. Z týchto troch dve deti zomreli, 15-mesačné bábätko v júni a šesťročné dieťa v júli.

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že k 28. júlu eviduje toto ochorenie 21 krajín, ktoré majú dovedna 507 prípadov. Viac ako polovica z nich, 273, je vo Veľkej Británii. Spojené štáty americké majú najmenej 180 prípadov a šesť hlásených úmrtí.

Španielsko tvrdí, že začalo pozorne sledovať situáciu po upozornení Svetovej zdravotníckej organizácie zo strany Británie po náraste prípadov. Ministerstvo uviedlo, že zatiaľ nezaznamenalo nárast počtu prípadov tohto typu hepatitídy v porovnaní s odhadmi.

Zdravotnícki predstavitelia sú stále zmätení príčinami tejto hepatitídy a tvrdia, že najlepšie dostupné dôkazy poukazujú na žalúdočnú virózu, o ktorej nie je známe, že by spôsobovala problémy s pečeňou u inak zdravých detí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom