V tomto roku bol zaznamenaný nadpriemerný počet novo diagnostikovaných prípadov HIV infekcií na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hiv
Foto: ilustračné, Thinkstock

Historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV na Slovensku zaznamenali vlani. Celkovo bolo diagnostikovaných 102 nových prípadov HIV infekcie, značný podiel na diagnostikovaných prípadoch mali cudzinci.

Nadpriemerný počet novo diagnostikovaných prípadov HIV infekcií zaznamenali aj tohto roku. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS o tom informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Celý svet si tento deň pripomína v nedeľu 1. decembra.

Nové prípady

Slovenská republika patrí k členským štátom Európskej únie s najnižšou incidenciou HIV infekcie, avšak v poslednom období pozorujeme nárast počtu nových prípadov, najmä u homosexuálnych mužov. Zvyšujúce sa číslo evidovaných nových prípadov môže byť aj dôsledkom toho, že ľudia sa na základe osvety rozhodnú pre vyšetrenie anti-HIV protilátok,“ podotkol Mikas.

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Tento vírus napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti. Pri prepuknutí ochorenia sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, oportúnne infekcie a onkologické ochorenia.

Úmrtia na HIV

AIDS sa na svete objavil v roku 1981, na Slovensku prvý prípad zaznamenali v roku 1985. Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do 31. októbra 2019 zaznamenali u občanov SR i cudzincov 1 160 prípadov infekcie vírusom HIV. U 123 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS. Zaevidovali 74 úmrtí HIV infikovaných osôb, z toho 55 v štádiu AIDS.

Na celkovom počte nových prípadov sa významne podieľali prípady diagnostikované u cudzincov pri ich pobyte na Slovensku. U občanov SR bolo od 1. januára do 31. októbra diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 65 nových prípadov HIV, u cudzincov pri ich pobyte v SR bolo hlásených 23 nových prípadov.

Šírenie vedomostí

V tomto roku „evidujeme päť prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a dve úmrtia pacientov s HIV infekciou. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji“.

Uvádza to Úrad verejného zdravotníctva SR. Ku koncu roka 2018 bolo celosvetovo evidovaných 37,9 milióna ľudí žijúcich s HIV.

1. december je už od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS. Jeho cieľom je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšiť ich vedomosti o tejto chorobe, jej šírení a najmä prevencii.

Nové heslo

Každý rok sa tento deň oslavuje pod novým heslom, ktoré poukazuje na rôzne aspekty problematiky AIDS vo svete. Tohtoročná téma je „Komunity zohrávajú nezastupiteľnú úlohu“.

Komunita je dôležitým pilierom podpory. Sú to všetci, ktorí sú danou problematikou postihnutí priamo, ale aj všetci tí, ktorí v danej veci pomáhajú či dokážu pomôcť,“ konštatuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Symbolom Svetového dňa boja proti AIDS je červená stužka. Pripnutím červenej stužky vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Mikas