V Trebišove si rodičky môžu analgéziu dávkovať samy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Foto: Svet zdravia

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov zaviedli novinku, ktorá pomáha rodičke tlmiť bolesti pri kontrakciách. Využívajú liek remifentanil.

Ten si rodička dávkuje sama pomocou pumpy a vtedy, keď to potrebuje. Úľavu pritom pocíti do 30 sekúnd a trvá dve minúty.

„Remifentanil je medzi analgetikami využívanými pri pôrode skutočne revolučný a pre budúcu mamičku predstavuje značnú pomoc.  Som veľmi rád, že trebišovská nemocnica ho pacientkam ponúka ako vôbec prvá na Slovensku,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

Nápad z českého Sokolova

S ideou využiť remifentanil pri pôrodoch prišiel medzi prvými slovenský anestéziológ Alexander Aboši. Pôsobí v českej Nemocnici Sokolov ako primár anestéziologicko-resuscitačného oddelenia. Podarilo sa mu presadiť, že ženy v sokolovskej nemocnici ho začali využívať v roku 2012.

Do trebišovskej nemocnice nápad priniesli primári oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Poskytli tak rodičkám ďalšiu možnosť na tlmenie pôrodnej bolesti, ktoré je zároveň miniinvazívna.

„Na rozdiel od pôrodnej epidurálnej analgézie je aplikácia remifentanilu jednoduchá a k mamičke šetrnejšia. Neovplyvňuje jej motoriku pri pôrode ani po ňom,“ vysvetľuje primárka oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti trebišovskej nemocnice Mária Cifraničová.

Neuškodí matke ani dieťaťu

Liek sa nehromadí v tele matky ani dieťaťa, neovplyvňuje kvalitu materského mlieka a nemá či nevyvoláva žiadne škodlivé ani trvalé následky.

V súčasnosti sa navyše zvyšuje počet tehotných žien, u ktorých z rôznych dôvodov nemožno aplikovať epidurálnu analgéziu. Remifentanil je tak pre nich vhodná voľba

Remifentanil si pacientky aplikujú samy pomocou špeciálnej pumpy, avšak v prednastavenej dávke a časovom intervale, ktorý určí anestéziológ. V okamihu, keď rodička pocíti začiatok kontrakcií, stlačí gombík a liek si vstrekne priamo do žily.

Ideálny pre prvorodičky

Ako vysvetlil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Oto Szilágyi, pumpa je nastavená tak, že sa po vstreknutí dávky môže opätovne použiť až o päť minút. To zaručuje, že pacientka dostanete len dávku, ktorá je bezpečná pre ňu aj jej dieťatko.

Budúcu mamičku zároveň neustále monitoruje anestéziológ. Aj preto môžu remifentanil zatiaľ pacientky využívať iba pri pôrodoch počas dňa, nie v noci.

Remifentanil.jpg

„Remifentanil je ideálny pre prvorodičky, ktoré nemajú ešte s pôrodom svoju skúsenosť a nevedia, čo majú očakávať a aké silné kontrakcie prídu. Všetky totiž reagujú na bolesť inak. Liek sa odpája približne 15 minút pred pôrodom pre bezpečnosť dieťatka aj mamičky. Vďaka remifentanilu však rodička prvú dobu pôrodnú prečká bez veľkého vysilenia či fyzickej námahy, takže je lepšie na samotný pôrod pripravená a vie vynaložiť dostatok síl, aby porodila zdravého novorodenca,“ vysvetľuje Szilágyi.

Pôrodnicu čaká obnova

Trebišovskú pôrodnicu zároveň v najbližšom čase čaká komplexná rekonštrukcia. Prejde ňou pôrodnícka časť gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológia.

Pre rodičky tak vzniknú v nemocnici nové komfortné pôrodné izby hotelového štandardu, kde bude prebiehať celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Nahradia tak pôrodné sály.

Modernizácia poskytne rodičkám nielen väčší komfort a viac súkromia. Vytvorí i podmienky pre zavedenie nových postupov v pôrodníctve, ako je bonding či skin-to skin.

Nemocnica získala na rekonštrukciu svojich oddelení a nákup medicínskeho vybavenia dotáciu z eurofondov. Celková výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na viac než 6,4 milióna eur, ktorá bude využitá aj na iné projekty v rámci nemocnice.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Trebišov