Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ockovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
25. 12. 2018 7:51 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

V Trebišove vypukla epidémia osýpok

Hygienici odporúčajú zvážiť vianočné a novoročné návštevy

Za posledný kalendárny týždeň v okrese Trebišov významne vzrástla chorobnosť na osýpky. Bolo zistených 17 nových ochorení. Z tohto počtu sa 8 ochorení vyskytlo u detí vo veku do 15 mesiacov. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Celkovo bolo v epidémii  k 23. decembru hlásených 89 potvrdených a pravdepodobných ochorení na osýpky.

Ochorenia  sa vyskytujú v prostredí nízkeho hygienického štandardu bývania, ale aj v štandardnej hygienickej úrovni.

Aktívne ohniská nákazy sú v meste Trebišov a v obciach Sečovce, Parchovany, Hrčeľ,  Veľká Tŕňa, Egreš, Kravany, Zemplínska Teplica, Bačkov.

Mimoriadne očkovanie

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove nariadil viaceré opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu osýpok.

Okrem iného nariadil lekársky dohľad a mimoriadne očkovanie proti osýpkam pre všetky na očkovanie zdravotne spôsobilé vnímavé fyzické osoby do dovŕšenia 15. mesiaca veku s pobytom v meste Trebišov.

Platí to aj pre všetky na očkovanie zdravotne spôsobilé vnímavé fyzické osoby do dovŕšenia 11. roku veku s pobytom v obci Veľká Tŕňa. Podrobnosti www.ruvztv.sk.

Sviatočné návštevy radšej odložte

RÚVZ Trebišov neustále (aj počas vianočných sviatkov) monitoruje výskyt ochorení  na osýpky a vykonáva epidemiologický dohľad.

V súvislosti s nárastom chorobnosti v epidémii osýpok v okrese Trebišov odporúča obmedziť návštevy s deťmi do veku 15 mesiacov ako aj u tehotných žien, ktoré nie sú očkované alebo majú neúplné očkovanie proti osýpkam.

Týmto vnímavým osobám v prípade zdravotných ťažkostí, ktoré si vyžadujú návštevu pohotovosti, odporúčajú lekári najprv využiť telefonickú konzultáciu s lekárom pohotovosti.

  • Ambulancia pohotovostnej služby pre deti a dorast Trebišov: 056/ 666 0 266
  • Ambulancia pohotovostnej služby pre dospelých Trebišov: 056/ 666 0 663
  • Ústavná pohotovostná služba Trebišov: 056/ 666 0 162

Príznaky

Osýpky  patria  k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva a neúplne očkovanými.

Vstupnou bránou sú spojivky a respiračné sliznice.

Ochorenie prebieha v dvoch štádiách. Prvé štádium trvá 3 – 4 dni, objavuje sa výstup teploty, nádcha, kašeľ a zápal spojiviek.

Exantémové štádium začína druhým výstupom teploty, objavením  vyrážky (exantému) za ušami a v zátylku, ktorý sa šíri na tvár, trup a končatiny. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie.

Odporúčané články

Kliešte plnia žilinskú nemocnicu, potvrdzujú sa borelióza aj encefalitída Dávne baktérie a vírusy sa prebúdzajú

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X