V Trnavskom kraji bude vzorky na Covid-19 odoberať aj mobilná jednotka. Za pacientmi príde až domov

Test na Covid 19
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Lynne Sladky, File)

Trnavský samosprávny kraj bude mať od stredy 6. mája k dispozícii mobilnú jednotku pre odber vzoriek na zistenie vírusu SARS-CoV-2 v tele pacientov.

Jej posádka bude na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva odoberať vzorky u pacientov priamo doma. Kraj má k dispozícii tri dvojčlenné tímy dobrovoľníkov na vykonávanie odberov, ktorými sú podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča prevažne študenti medicíny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Cieľovou skupinou sú najohrozenejšie skupiny

V ochrannom oblečení budú odoberať vzorky ľuďom s oslabenou imunitou alebo závažnými ochoreniami, ktorí tak nebudú musieť chodiť na pevné odberné miesta.

„Táto služba je určená pre najohrozenejšie skupiny obyvateľov, teda ľudí nad 65 rokov, imobilné osoby, rizikových pacientov, pre pacientov s onkologickými, srdcovými alebo pľúcnymi ochoreniami, pre ktorých by pohyb mimo domácnosti mohol znamenať zdravotné riziko.“ informoval župan Jozef Viskupič.

Odobrané vzorky budú analyzovať laboratória v Bratislave alebo v Piešťanoch. V Trnavskom samosprávnom kraji je evidovaných viac ako sto ľudí s potvrdeným koronavírusom.

Testovací tím bude mať k dispozícii auto

Trnavský samosprávny kraj dal pre mobilnú odbernú jednotku k dispozícii auto, ktoré mu zapožičal jeden z predajcov vozidiel, ďalej pre tímy zabezpečil kompletné ochranné oblečenie.

Požiadavky na testovanie pacientov bude deň vopred zadávať Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave. V kraji doteraz fungovala ako mobilná odberná jednotka jedna sanitka, ďalšiu využívali hasiči pri odbere vzoriek od repatriovaných osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie RUVZ TrnavaTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)