Nemocnice v Prešovskom kraji sa vracajú k plánovaným operáciám, pacienti však musia dodržať karanténu

Koronavirus, testovanie
Prevádzka mobilných odberových miest je hradená zo štátneho rozpočtu. Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Z takmer 1 300 testov vykonaných na prítomnosť koronavírusu v nemocniciach v Humennom, Vranov nad Topľou a Svidníku zaznamenali celkovo deväť prípadov nákazy. Tieto tri zariadenia patria do siete nemocníc Svet zdravia.

Všetky zachytili mobilné odberové miesta, na ktorých uskutočnili takmer 1 100 z týchto testov. Nemocnice sa pritom postupne vracajú k plánovaným operačným výkonom.

Ako agentúru SITA informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, nemocnice už začínajú oslovovať tých pacientov, ktorých plánované operácie boli v marci odložené pre epidémiu koronavírusu.

Nesmú vykazovať príznaky Covid-19

Aj pacienti v humenskej, vranovskej a svidníckej nemocnice musia podľa usmernenia pred operáciou dodržať 14-dňovú domácu karanténu, počas ktorej nesmú vykazovať príznaky ochorenia COVID-19. „Predoperačné vyšetrenia je vhodné absolvovať v zariadení, v ktorom bude vykonaná aj samotná operácia,“ upozornila Fedáková.

Viac o téme: Koronavírus

V rámci uvoľňujúcich opatrení je opäť možné v humenskej a vranovskej nemocnici povoliť prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas pôrodu. O tejto možnosti je však nevyhnutné sa vždy individuálne dohodnúť s danou pôrodnicou.

„Aj v tomto prípade platí, že sprevádzajúca osoba by počas uplynulých 14 dní nemala vykazovať symptómy ochorenia COVID-19,“ zdôraznila Fedáková. Vo svidníckej nemocnici bola pôrodnica zrušená.

Naďalej pritom platí, že pacienti pred vstupom do nemocnice musia prejsť vstupným filtrom, takzvanou triážou a nemocnice tiež ostávajú v sprísnenom hygienicko-epidemiologickom režime.

Ošetrili desiatky pacientov

V humenskej nemocnici bolo doteraz ošetrených celkovo 53 pacientov s podozrením na koronavírus, u 48 boli výsledky negatívne, na zvyšných päť výsledkov nemocnica čaká. V rámci mobilného odberového miesta pri nemocnici zdravotníci odobrali vzorky celkovo 675 klientom, z čoho bolo dosiaľ 634 negatívnych a dva pozitívne.

Vo svidníckej nemocnici ošetrili dosiaľ 72 pacientov s podozrením na koronavírus, z čoho u 68 výsledky ochorenie nepotvrdili, na zvyšné štyri výsledky sa čaká. V rámci mobilného odberového miesta zdravotníci odobrali 172 vzoriek pacientov.

Doposiaľ bolo 156 vzoriek negatívnych a dve pozitívne. Vo vranovskej nemocnici ošetrili zatiaľ 69 pacientov s podozrením na koronavírus, všetci boli negatívni. V rámci mobilného odberového miesta zdravotníci odobrali 245 vzoriek pacientov, z ktorých bolo 220 vzoriek negatívnych a päť pozitívnych.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Fedáková
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia HumennéNemocnica Svet zdravia SvidníkNemocnica Svet zdravia Vranov nad TopľouSvet zdravia