Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oko_hnede.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
30. 04. 2018 8:29 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V UNB operovali glaukóm s implantátom z biologického kolagénu

V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Očnej klinike LF SZU a UNB zrealizovali u dvoch pacientov s ochorením glaukómu operáciu s použitím implantátu z biologického kolagénu. Informovala o tom Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB).

Mikroimplantát z biologického kolagénu je 6 mm dlhá trubička, ktorá umožňuje odtok komorového moku z prednej komory oka pod spojovku. Implantát sa zavádza špeciálnym injektorom.

Podľa UNB je tak takáto operácia šetrná, bezpečná a minimálne traumatizujúca.

Operáciu je možné robiť v lokálnej anestéze a môže sa tak zaradiť do skupiny operácií v rámci ambulantnej jednodňovej chirurgie.

„Výhodou operácie je zabezpečenie stabilného, dlhotrvajúceho poklesu vnútroočného tlaku, takže pacientom potom môžeme redukovať medikamentóznu liečbu, čo u mnohých znamená zlepšenie kvality života,“ povedala zástupkyňa prednostu Očnej kliniky SZU a UNB Erika Vodrážková.

Glaukóm je na vzostupe

V roku 2013 bol celkový počet ľudí s glaukómom (vo veku 40-80 rokov) odhadnutý na 64,3 milióna. Podľa predpokladov sa očakáva nárast tohto počtu ľudí (vo veku 40-80 rokov) o 18,3 % (76 miliónov ľudí celosvetovo) do roku 2020.

Základným rizikovým faktorom vzniku glaukómu a zároveň kľúčovým signálom, že s našimi očami niečo nie je v poriadku je zvýšený vnútroočný tlak.

Glaukóm ako chronické progredujúce ochorenie postihujúce zrakový nerv, tak predstavuje nielen medicínsky, ale aj sociálno-ekonomický problém. Včas stanovená diagnóza a včas zahájená liečba sú predpokladom k zmierneniu progresie ochorenia.

Budúcnosť je v miniinvazívnych zákrokoch

Súčasné možnosti liečby glaukómu sa orientujú na redukciu vnútroočného tlaku, ktorý je považovaný za závažný rizikový faktor pre vznik a vývoj glaukomového poškodenia. Prvá voľba liečby glaukómu smeruje k lokálnemu používaniu očných kvapiek, ktoré znižujú tvorbu komorového moku alebo zlepšujú jeho odtok.

Medikamentózna liečba nie je vždy dostačujúca, vtedy prichádza na rad chirurgická liečba. Jej princípom je vytvoriť umelý odtok komorového moku.

Posledných päť rokov sa hovorí o tzv. minimálne invazívnej chirurgii glaukómu v ktorej sa na vytvorenie odtoku komorového moku využívajú implantáty.

Odporúčané články

Chýbajúce očné lieky by mali byť dostupné v auguste Univerzitná nemocnica Bratislava plánuje vytvoriť takmer 450 nových parkovacích miest

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X