V UNB operovali glaukóm s implantátom z biologického kolagénu

Oko_hnede.jpg
Foto: Pixabay.com

V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Očnej klinike LF SZU a UNB zrealizovali u dvoch pacientov s ochorením glaukómu operáciu s použitím implantátu z biologického kolagénu. Informovala o tom Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB).

Mikroimplantát z biologického kolagénu je 6 mm dlhá trubička, ktorá umožňuje odtok komorového moku z prednej komory oka pod spojovku. Implantát sa zavádza špeciálnym injektorom.

Podľa UNB je tak takáto operácia šetrná, bezpečná a minimálne traumatizujúca.

Operáciu je možné robiť v lokálnej anestéze a môže sa tak zaradiť do skupiny operácií v rámci ambulantnej jednodňovej chirurgie.

„Výhodou operácie je zabezpečenie stabilného, dlhotrvajúceho poklesu vnútroočného tlaku, takže pacientom potom môžeme redukovať medikamentóznu liečbu, čo u mnohých znamená zlepšenie kvality života,“ povedala zástupkyňa prednostu Očnej kliniky SZU a UNB Erika Vodrážková.

Glaukóm je na vzostupe

V roku 2013 bol celkový počet ľudí s glaukómom (vo veku 40-80 rokov) odhadnutý na 64,3 milióna. Podľa predpokladov sa očakáva nárast tohto počtu ľudí (vo veku 40-80 rokov) o 18,3 % (76 miliónov ľudí celosvetovo) do roku 2020.

Základným rizikovým faktorom vzniku glaukómu a zároveň kľúčovým signálom, že s našimi očami niečo nie je v poriadku je zvýšený vnútroočný tlak.

Glaukóm ako chronické progredujúce ochorenie postihujúce zrakový nerv, tak predstavuje nielen medicínsky, ale aj sociálno-ekonomický problém. Včas stanovená diagnóza a včas zahájená liečba sú predpokladom k zmierneniu progresie ochorenia.

Budúcnosť je v miniinvazívnych zákrokoch

Súčasné možnosti liečby glaukómu sa orientujú na redukciu vnútroočného tlaku, ktorý je považovaný za závažný rizikový faktor pre vznik a vývoj glaukomového poškodenia. Prvá voľba liečby glaukómu smeruje k lokálnemu používaniu očných kvapiek, ktoré znižujú tvorbu komorového moku alebo zlepšujú jeho odtok.

Medikamentózna liečba nie je vždy dostačujúca, vtedy prichádza na rad chirurgická liečba. Jej princípom je vytvoriť umelý odtok komorového moku.

Posledných päť rokov sa hovorí o tzv. minimálne invazívnej chirurgii glaukómu v ktorej sa na vytvorenie odtoku komorového moku využívajú implantáty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava