V Univerzitnej nemocnici Martin prišlo vlani na svet vyše tisícdvesto detí, medzi nimi aj trojčatá

novorodenec, bábätko
Foto: ilustračné, Getty images

Počet pôrodov v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) medziročne mierne narástol. Ako informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM, vykonaných bolo 1 230 pôrodov.

„V zastúpení pohlavia sa rodilo viac chlapcov (656) ako dievčat (603). V martinskej pôrodnici prišlo vlani na svet 28 dvojičiek a jedny trojčatá. Medzi dievčenskými menami boli u mamičiek najobľúbenejšie mená Eliška, Natália, Nela, Kristína a Nina. Chlapčekom dávali najčastejšie mená Jakub, Michal, Samuel, Richard a Juraj,“ uviedla Marčeková.

Chodia aj zo vzdialenejších miest

V minulom roku sa na Gynekologicko-pôrodníckej klinike UNM narodilo o 11 detí viac ako v roku 2020.

„Je dobré, že počet neklesol, na druhej strane mohol stúpnuť. Momentálne je to stabilný trend,“ poznamenal k ročnej štatistike prednosta kliniky Kamil Biringer.

Mimo okresov Martin a Turčianske Teplice prevládali rodičky zo Žiliny, Námestova, Ružomberka a Prievidze.

„Vedia nás vyhľadať aj pacientky zo vzdialenejších miest a okresov, čo je potešujúce. Máme veľmi dobrú spoluprácu s Neonatologickou klinikou UNM. Naše pracoviská pracujú ruka v ruke, čím je zabezpečená kontinuita zdravotnej starostlivosti, čo je na prospech rodičiek a ich detí,“ podotkol Biringer.

Rodili aj infikované koronavírusom

V martinskej pôrodnici vlani rodilo celkovo 16 mamičiek, ktorým vyšiel pozitívny test na koronavírus.

„Tieto pôrody prebiehajú veľmi špecificky. Mali sme pekné situácie, keď sa nám podarilo tehotenstvo aj pôrod zvládnuť bravúrne. Dokonca sa nám podarilo zvládnuť aj ťažké stavy, ktoré si vyžadovali nielen starostlivosť gynekológa, ale aj infektológa, pneumológa a anestéziológa,“ dodal Biringer.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Kamil BiringerZuzana Marčeková
    Firmy a inštitúcie UNM Univerzitná nemocnica Martin