V Žarnovici vybudujú centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti za viac ako 800-tisíc eur

lekár

Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS) plánuje vybudovať mesto Žarnovica v budove miestneho zdravotného strediska, ktoré chce zrekonštruovať.

Ako agentúru SITA informovala prednostka mestského úradu v Žarnovici Mariana Páleníková, samospráva získala v auguste na realizáciu projektu nenávratný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 782 334,40 eura.

Mesto predpokladá celkové výdavky na tento projekt vo výške 823 509,90 eura. Rozdiel 41 175,50 eura pritom predstavuje spolufinancovanie mesta.

Otvoriť by mali v roku 2021

Verejné obstarávanie na dodávku stavebných prác v budove na Bystrickej ulici mesto vyhlásilo v septembri.

Projekt by mal trvať 21 mesiacov. Toto obdobie zahŕňa okrem rekonštrukcie aj dovybavenie budovy novým nábytkom a ordinácií novou zdravotníckou technikou.

Plánujú aj nákup rezervačného systému pre všetkých lekárov, ktorí budú mať v CIZS svoje ambulancie.

Podstatná pre termín ukončenia bude úspešnosť aktuálneho verejného obstarávania. Ak by sa nám podarilo začať stavebné práce začiatkom roku 2020, veríme, že v 2021 bude všetko úspešne ukončené,“ uzavrela žarnovická prednostka.

Na jednom mieste majú byť všeobecní lekári aj špecialisti

Po rekonštrukcii budovy vznikne centrum, v ktorom bude k dispozícii nielen vyšší počet ambulancií, ale aj miesto pre poskytovanie sociálnych služieb.

Cieľom projektu je integrácia všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorá prispeje k dostupnej, kvalitnej a udržateľnej zdravotnej starostlivosti v spádovej oblasti okresu Žarnovica.

Chceme vytvoriť nové priestory, zrekonštruovať a zmodernizovať jestvujúce priestory tak, aby čo najdlhšie spĺňali požiadavky na poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre potreby obyvateľov mesta, ako aj obyvateľov priľahlých obcí,“ uviedla prednostka.

Prvé obstarávanie malo príliš prísne podmienky

Mesto vyhlásilo súťaž už druhýkrát. Prvé verejné obstarávanie vyhlásili ešte pred podpisom zmluvy s ministerstvom zdravotníctva v máji. Snažili sa v ňom nastaviť po skúsenostiach s projektmi prísnejšie podmienky.

Ukázalo sa však, že podmienky boli príliš prísne.

Napriek tomu, že súťaž bola zverejnená podstatne dlhšie, ako to vyžaduje zákon, do súťaže sa prihlásili len dvaja uchádzači, z ktorých ani jeden uvedené podmienky nesplnil. V novom verejnom obstarávaní sme už teda nové podmienky nastavili menej prísne,“ objasnila Páleníková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariana Páleníková