V zdravotníctve sa urobilo veľa, hodnotí ministerstvo svoj rok 2019

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, chodba
Foto: ilustračné, Getty Images

V zdravotníctve sa podľa ministerstva urobilo veľa. V piatok o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR kontinuálne pracuje na systematických krokoch, aby sa stav zdravotníctva na Slovensku zlepšoval. Faktom podľa nej je, že množstvo pozitívnych zmien sa ukazuje v systéme postupom času. Rezort informoval o najdôležitejších krokoch, ktoré sa zrealizovali v roku 2019.

Rok prevencie

Uplynulý rok vyhlásilo MZ SR za Rok prevencie. Rezort apeloval na verejnosť s kľúčovou správou, že preventívna starostlivosť o zdravie je dôležitá. V prípade ochorenia sa jeho včasné zachytenie dá úspešne liečiť, z ekonomického rozmeru je zase liečba menej nákladná.

Štát spustil aj tri skríningové programy. Úvodom roka sa odštartoval skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, po letných mesiacoch skríning rakoviny prsníka a na sklonku roka skríning rakoviny krčka maternice. Zdravotné poisťovne pozývajú ľudí na vyšetrenia. Ide o historické spustenie štátom riadených skríningov.

V nemocniciach tiež pribúda nová prístrojová technika. Nákup nových CT prístrojov formou centrálneho obstarávania a elektronickej aukcie bol Európskou komisiou prezentovaný ako vzorový pre celú Európsku úniu, v nemocniciach pribúdajú moderné špičkové lineárne urýchľovače, pribudnú aj nové magnetické rezonancie či infúzne pumpy.

Nové postele aj technika

V slovenských nemocniciach sa tento rok ukončila obmena približne tretiny postelí z celkového lôžkového fondu v zdravotníckych zariadeniach. Pre pacientov to znamená kvalitnejšiu liečbu počas hospitalizácie a pre zdravotníkov, a to najmä sestry a sanitárov lepšie podmienky na ich prácu.

Slovenské nemocnice mali podľa ministerstva k dispozícii z kapitálových výdavkov historicky najvyššie sumy. Za posledné tri roky sa zdravotnícke zariadenia mohli uchádzať o 240 mil. eur z kapitálových výdavkov. Peniaze mohli použiť na rekonštrukciu, modernizáciu či novú prístrojovú techniku. Po splnení podmienok mohli nemocnice čerpať peniaze aj z eurofondov.

Ako informoval rezort, očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny, úpravy sa týkajú schémy povinného pravidelného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR). Podľa novej očkovacej schémy budú deti od budúceho roka očkované druhou dávkou očkovacej látky proti MMR v 5. roku života, aktuálne je to v 11. roku života. Týmto krokom sa podľa ministerstva zdravotníctva zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch, posilní sa aj ochrana zdravia detí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR