V Žiline uviedli do prevádzky pandemický pavilón na hospitalizáciu pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19

žILINA: Pandemický pavilón COVID 19
Od začiatku októbra otestovala nemocnica už 236 svojich zamestnancov. Ilustračné foto: SITA/FNsP Žilina

Žilinská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) uviedla do prevádzky pandemický pavilón, v ktorom sú hospitalizovaní prví dvaja pacienti s podozrením na ochorenie COVID-19. Dokopy je v ňom pripravených 46 lôžok. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Pandemický pavilón žilinskej nemocnice sa nachádza v priestoroch bývalej urológie, ktorá sa presťahovala na oddelenie ortopédie. „V prvej etape reprofilizovala naša nemocnica v pavilóne COVID-19 spolu 46 pandemických lôžok, vrátane intenzívnej starostlivosti a možnosti napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu pre šesť lôžok,“ uviedla Záteková.

Viac o téme: Koronavírus

„Aktuálne tu prijímame len pacientov s podozrením. Pacienti vyžadujúci si hospitalizáciu, ktorým test pozitívne potvrdí ochorenie COVID-19, budú zatiaľ prevážaní do nemocnice v Martine na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny. Pri zhoršení vývoja situácie by mali byť pandemické lôžka v našej nemocnici k dispozícii následne už nielen pre podozrivých, ale aj pre pozitívne testovaných pacientov,“ spresnil medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik s tým, že v prípade núdze je nemocnica pripravená reprofilizovať ďalších 120 pandemických lôžok v pavilóne liečebne pre dlhodobo chorých.

Bývalý pavilón urológie bol pôvodne budovaný ako infekčný pavilón, je preto dispozične vhodne vybavený pre vyčlenenie jednotlivých červených a zelených zón. „Vytvorili sme tu samostatné pracovisko odrezané od ostatných pavilónov, aby nedošlo k šíreniu infekcie do iných častí nemocnice. Je tu zároveň aj vlastná práčovňa a oddychová zóna pre pracovníkov,“ doplnil Bízik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor BízikLenka Záteková
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina