V žilinskej nemocnici začali s novým spôsobom operácie platničiek

Zilina_platnicka.jpg
Foto: FNsP Žilina
Doteraz sa platničky len vyberali. Po novom sa prázdny priestor vyplní implantátom.

V žilinskej nemocnici na oddelení neurochirurgie  úspešne zrealizovali prvé operácie platničky použitím unikátneho implantátu. Ide o jedinú metódu svojho druhu, počas ktorej sa odstráni defekt platničky, ale zároveň sa vložením umelej náhrady účinne zabráni aj jej opätovnému poškodeniu.

Zatiaľ je dostupná len v troch slovenských nemocniciach. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline zrealizovala počas prvého mesiaca už šesť operácií platničky s implantátom.

Podľa primára žilinskej neurochirurgie Ivana Mačugu ročne odoperujú na oddelení približne 250 až 300 poškodených platničiek.

Platnicka_implantat.jpg
Foto: FNsP Žilina

„Priestor, z ktorého sa vyberá vyskočená, vysunutá alebo vytečená platnička, doteraz ostával prázdny. Mohlo tak znovu dôjsť k ďalším problémom aj napriek úspešnému zákroku,“ vysvetlil primár.

Pri novej metóde sa vzniknutý priestor vyplní implantátom. „Vytvárame tak prevenciu pred zopakovaním toho istého ochorenia na tom istom mieste. Je to veľmi účinná prevencia, ako zabrániť recidíve,“ priblížil výhody operácie Mačuga.

Nie je to pre každého

Implantát však nemusí byť vhodný pre všetkých pacientov. Rozhodujú anatomické podmienky platničky, aj výška a šírka defektu, ktoré zistí lekár priamo počas zákroku.

Jedinečný spôsob operácie mohli pacienti v minulosti absolvovať najbližšie v Poľsku. Aj v susednom Česku či Maďarsku sa platničky zatiaľ operujú bez použitia implantátov.

Ako vysvetlil Viliam Rus, konateľ spoločnosti RIVmedical, výhradného dovozcu implantátu, v Žiline by čoskoro malo dokonca vzniknúť školiace stredisko. „Chceli by sme, aby sa do žilinskej nemocnice mohli prísť túto metódu učiť noví lekári zo zahraničia, no tiež z ďalších nemocníc na Slovensku. Tento týždeň prišli prví lekári z Poľska a záujem by mal ďalej narastať,“ dodal Rus.

Neurochirurgia FNsP Žilina patrí medzi tri najvýkonnejšie pracoviská tohto druhu na Slovensku. Ročne realizuje viac ako tisíc operácií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina