V žilinskej nemocnici zaviedli prebúdzaciu miestnosť a skúšajú aj asistenta kašľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Focus on an oxygen mask
Foto: Thinkstock

Asistenta kašľa je možné použiť aj v situácii, keď pacient vdýchne cudzie teleso, čo je u detí pomerne častá situácia

Pacienti úrazovej chirurgie žilinskej fakultnej nemocnice budú po operáciách komplexne monitorovaní v novovytvorenej prebúdzacej miestnosti.

„Poskytuje pacientom starostlivosť v bezprostrednom pooperačnom období charakteristickom doznievaním anestézie, obnovením obranných reflexov a vedomia. Je v tesnej blízkosti jednotky intenzívnej starostlivosti a disponuje kompletne vybavenými piatimi lôžkami vrátane monitorovacích prístrojov,“ uviedol primár oddelenia úrazovej chirurgie Karol Orlovský.

Prebúdzacia miestnosť uľahčí prácu personálu, hlavne pokiaľ ide o stresový faktor. Ide totiž o pooperačné obdobie, ktoré je spojené s rizikom komplikácií po rôznych formách anestézie.

„V prebúdzacej miestnosti má pacient k dispozícii svoju sestričku, ktorá sa mu venuje a má pocit, že dostáva niečo navyše. Sú tu prijímaní pacienti jednodňovej chirurgie a pacienti po operáciách, ktoré trvajú kratšie a sú kratšie v anestézii,“ dodala vedúca sestra oddelenia Silvia Haščíková.

Oddelenie úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina v súčasnosti disponuje 46 lôžkami vrátane šiestich lôžok pre intenzívnu starostlivosť.

Asistent kašľa pre detských pacientov

Nadácia Spoločne pre región darovala pediatrickému oddeleniu žilinskej nemocnice nový prenosný prístroj, ktorý sa stará o prirodzený reflex kašľa.

Asistent kašľa pomáha pacientovi nadýchnuť sa, ale aj vydýchnuť. „Využijeme ho hlavne u tej skupiny detských pacientov, ktorá sa nedokáže zbaviť hlienov z dýchacích ciest. Asistent im pomôže v procese liečenia, skráti ich hospitalizáciu a pomôže očisťovacej schopnosti dýchacích ciest,“ povedal primár pediatrického oddelenia Juraj Kováčik.

Podľa hovorkyne Viery Jurčiovej je žilinská fakultná nemocnica jedinou slovenskou nemocnicou, ktorá tento prístroj vlastní.

Asistent kašľa je podľa lekárky Zuzany Cigánikovej možné použiť aj v situácii, keď pacient vdýchne cudzie teleso, čo je u detí pomerne častá situácia.

Prístroj bude slúžiť na jednotke intenzívnej starostlivosti širokému spektru pacientov od najmenších až pre deti do 19 rokov. „Budeme ho využívať u pacientov so závažnými ochoreniami, či už nervovo-svalovými, alebo u detí s detskou mozgovou obrnou, ktoré majú problém s dýchaním a časté zápaly dýchacích ciest,“ dodala Cigániková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina