V žilinskej pôrodnici sa vlani narodilo viac ako 1800 detí, najobľúbenejšie dievčenské meno už nie je Ema

novorodenec
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Počet pôrodov v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) medziročne mierne stúpol, žilinskú pôrodnicu si vybralo vlani 1 874 žien. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, spolu sa tu vlani narodilo 1 894 detí, vrátane dvadsiatich párov dvojičiek.

Minulý rok si prvenstvo v pôrodnici udržali chlapci, narodilo sa ich spolu 956. „Najčastejšie odchádzali domov s menom Jakub, Michal, Lukáš, Samuel alebo Tomáš. U dievčat, ktorých prišlo vlani na svet 938, nastala v rebríčku populárnych mien zmena. Po viac ako piatich rokoch sa tradične najobľúbenejšia Ema dostala až na tretiu priečku, prvenstvo má tentokrát meno Eliška,“ uviedla Záteková.

Podľa primára gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Martina Sudeka sa vlani rozhodli priviesť na svet dieťatko v žilinskej nemocnici nielen ženy zo spádového okresu Žilina či Bytča, ale tiež z Kysuckého Nového Mesta, Čadce, Považskej Bystrice alebo Martina. „Už štandardne sú u nás najrušnejšie letné mesiace, rekordný bol predovšetkým jún, keď sme odviedli až 213 pôrodov,“ skonštatoval Sudek.

Doplnil tiež, že personál oddelenia gynekológie a pôrodníctva a oddelenia neonatológie počas celého roka profesionálne zabezpečil tiež 53 pôrodov žien s ochorením COVID-19 a následnú starostlivosť o matku i novorodeniatko.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lenka ZátekováMartin Sudek
    Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica Žilina