Väčšina novo nakazených koronavírusom v Česku má variant delta, zaznamenali prvý prípad delta plus

Cesko, rusko, korona
Foto: ilustračné, Getty images

V Českej republike zaznamenali prvý výskyt variantu koronavírusu delta plus. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na novú správu českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ). Národné referenčné laboratórium pri SZÚ zaznamenalo prípad v Juhomoravskom kraji.

Deltou je nakazených cez 70 percent novo nakazených

Nakazená je tridsaťročná žena z Juhomoravského kraja. Prípad vyšetrovala príslušná Krajská hygienická stanica a ďalší výskyt ochorenia nebol zaznamenaný,“ vysvetlila riaditeľka SZÚ Barbora Macková.

Viac o téme: Koronavírus

SZÚ vo svojej správe zároveň uvádza, že väčšina ľudí novo nakazených koronavírusom v Česku sa infikovala nákazlivejším variantom delta. Tento variant, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii, predstavuje 70 – 80 percent nakazených. Variant alfa, ktorý sa po prvý raz objavil v Spojenom kráľovstve, zastupuje v krajine zhruba desať percent. Varianty beta a gama tvoria približne jedno percento.

Vláda zatiaľ nemenila nariadenia

Podľa ministra vnútra Jana Hamáčka je potrebné reagovať na šírenie variantu delta. „Dlhodobo sa ukazuje, že delta je veľmi agresívna a že postupne dominuje. Ráno sme mali debatu na rade pre zdravotné riziká. Nemám informácie o tom, že by vláda nejak menila nariadenia, ale bude na to potrebné nejako reagovať,“ vyjadril sa a doplnil, že najlepšiu reakciou je nechať sa zaočkovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Hamáček