Väčšina Slovákov si myslí, že chýbajúcich lekárov by mohli nahradiť odborníci z Ukrajiny, Srbska či Macedónska

sestry, lekári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Necelých 64 % Slovákov si myslí, že personálne poddimenzovanému zdravotníctvu by mohli pomôcť lekári z Ukrajiny, Srbska či Macedónska.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktorý sa uskutočnil v dňoch 7. až 13. decembra 2021 na vzorke tisíc respondentov.

Na Slovensku chýba tritisíc lekárov

Iba každý šiesty respondent vyjadril striktný nesúhlas s tým, aby ho ošetrovali Ukrajinci, Srbi či Macedónci. Súhlas vyjadrili vo väčšej miere skôr mladší a vzdelanejší respondenti, a tiež obyvatelia Nitrianskeho, Bratislavského a Banskobystrického kraja.

Naopak, najčastejšie nesúhlasili najstarší opýtaní nad 66 rokov a ľudia s najnižším vzdelaním, teda bez maturity.

Na Slovensku aktuálne chýba viac ako 3 000 lekárov a zhruba 14-tisíc sestier. Tento nedostatok si Slováci podľa všetkého uvedomujú.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že názor občanov vypovedá o vážnych obavách, ktoré majú v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pre seba či svojich blízkych.

Krajina potrebuje systémovú zmenu

„Nahradiť lekárov odborníkmi zo zahraničia môže byť v kríze pochopiteľným, ale iba čiastočným riešením. Musíme prestať rozprávať o probléme, ktorý sa zo dňa na deň znásobuje a začať konať. To, že lekári z cudziny by pomohli preklenúť zložité obdobie neznamená, že vyriešia systémové zlyhávanie. Ak nepríde zásadná zmena, problémy budú naďalej pretrvávať, akurát s novými ľuďmi,” uviedla na margo problému tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

Podľa predsedu KDH Milana Majerského je jednorazová odmena 350 eur čiastočným signálom smerom k zdravotníkom, ale Slovensko potrebuje systémovú zmenu.

Dodal, že v prvom rade treba na Úrade vlády vytvoriť také prostredie, aby sme bezodkladne zastavili odchod špecialistov do cudziny a aby sme vedeli zabezpečiť komplexnú zdravotnú starostlivosť najmä vlastnými personálnymi zdrojmi.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan MajerskýMonika Kolejáková
    Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie