Vakcína AstraZeneca je účinná proti COVID-19 na 79 percent, ukázali testy v USA

AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Dáta z pokročilých testov v Spojených štátoch ukazujú 79-percentnú účinnosť vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca.

Britsko-švédsky farmaceutický gigant, ktorý na očkovacej látke spolupracoval s Oxfordskou univerzitou, v pondelok oznámil, že vykazovala účinnosť 79 percent pri prevencii proti symptomatickému ochoreniu COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Pri prevencii vážneho priebehu ochorenia a hospitalizácie bola účinná na 100 percent. Podľa vyšetrovateľov bola vakcína účinná naprieč vekovými kategóriami – vrátane starších ľudí, čo sa nepodarilo preukázať v predchádzajúcich štúdiách v iných krajinách. Na štúdii v USA sa zúčastnilo 30-tisíc dobrovoľníkov, z ktorých 20-tisíc dostalo vakcínu a zvyšok placebo.

V USA ešte nie je schválená

Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA. Skoré výsledky z testovania v USA predstavujú jeden zo súborov informácií, ktoré musí farmaceutická spoločnosť predložiť americkému federálnemu Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Predtým, ako sa úrad rozhodne, či povolí núdzové použitie vakcíny, poradný výbor FDA bude verejne diskutovať o dôkazoch, ktoré sú za nimi, uvádza agentúra AP.

Vedci očakávali výsledky americkej štúdie v nádeji, že objasní niektoré nejasnosti týkajúce sa toho, ako dobre vakcína skutočne funguje. Veľká Británia ako prvá schválila vakcínu na základe čiastočných výsledky z testov v Spojenom kráľovstve, Brazílii a Juhoafrickej republike, ktoré naznačovali 70-percentnú účinnosť.

Vakcína je bezpečná

Tieto výsledky sa neskôr ukázali byť spôsobené výrobnou chybou, v dôsledku ktorej niektorí účastníci dostali pri očkovaní len polovicu dávky. Otázky vyvolala napríklad aj ochrana starších ľudí, pričom pre nedostatočné dáta niektoré európske krajiny ako Nemecko, Francúzsko a Belgicko najprv očkovali len mladšie vekové skupiny.

Mnoho prevažne európskych krajín minulý týždeň dočasne pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca po správach, že by mohla súvisieť s tvorbou krvných zrazenín. Európska lieková agentúra vo štvrtok po prešetrení týchto informácií dospela k názoru, že vakcína je bezpečná, ale nevylúčila, že by mohla súvisieť s dvoma veľmi vzácnymi druhmi zrazenín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúraFDA Americká Správa potravín a liečiv