Vakcína od AstraZeneca dostala zelenú, Európska lieková agentúra schválila jej použitie u dospelých

Virus Outbreak Britain Vaccine
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) v piatok odobrila vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinuli firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita.

Agentúra schválila použitie očkovacej látky u dospelých od 18 rokov. Použitie vakcíny musí ešte schváliť Európska komisia.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Očkovacia látka je už tretia, ktorá dostala v EÚ zelenú. EMA už schválila aj vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech a tiež od firmy Moderna. Aj tie schválila na použitie u všetkých dospelých.

Hoci EMA schválila využitie vakcíny u všetkých dospelých, tento týždeň sa objavili obavy o jej účinnosť u starších ľudí. Zo vzorky, na ktorej ju spoločnosť testovala, tvorili ľudia nad 55 rokov iba dvanásť percent. Poradný výbor pre vakcináciu pri nemeckej vláde vo štvrtok napríklad odporučil, aby sa prípravok podával iba osobám vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov.

Regulačné úrady vo Veľkej Británii priznali, že informácie o účinnosti vakcíny pri starších osobách sú limitované. Napriek tomu súhlasili s jej nasadením vo všetkých vekových kategóriách s čiastočnou výnimkou u tehotných žien.

Takzvaná oxfordská vakcína má podľa výsledkov rozsiahlych testov, ktoré publikovali minulý mesiac, pri prevencii účinnosť na zhruba 70%.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEK Európska komisiaEMA Európska lieková agentúraModernaPfizer