Vakcína od Pfizeru môže byť účinná aj voči mutáciám, eurokomisia zabezpečila ďalšie milióny dávok

Liek CD24Fc podľa klinickej štúdie o viac ako 50 % redukuje riziko respiračného zlyhania alebo smrti pacientov hospitalizovaných s COVID-19.
Európska komisia zabezpečila eurobloku ďalšie milióny vakcín voči koronavírusu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska komisia (EK) zabezpečila ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od firiem Pfizer a BioNTech. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v piatok počas tlačovej konferencie vysvetlila, že dohoda s firmami zdvojnásobí počet objednaných dávok pre Európsku úniu.

EK neskôr vo vyhlásení uviedla, že Komisia navrhla členským štátom kúpu dodatočných 200 miliónov dávok vakcíny s možnosťou zaobstarať ďalších 100 miliónov dávok.

„To by EÚ umožnilo kúpiť až 600 miliónov dávok tejto vakcíny, ktorá sa už v celej EÚ používa. Doručovanie ďalších dávok sa začne v druhom štvrťroku 2021,“ uviedla.

Ochrana aj pred mutáciou

Nová štúdia medzičasom naznačila, že vakcína Pfizeru a BioNTechu poskytuje ochranu aj pred mutáciou koronavírusu, ktorú majú dva vysoko infekčné varianty objavené v Spojenom kráľovstve a Juhoafrickej republike.

Viac o téme: Koronavírus

Varianty vzbudzujú medzinárodné obavy a potvrdili ich už vo viacerých krajinách sveta. Pfizer v spolupráci s University of Texas Medical Branch v Galvestone v štúdii vakcíny skúmal vzorky krvi od 20 už zaočkovaných ľudí.

Chýba posúdenie odborníkov

Protilátky týchto osôb úspešne potlačili vírus v laboratórnych miskách, uvádza sa v štúdii, ktorú vo štvrtok zverejnili na internetovej stránke pre výskumníkov. Štúdia je však predbežná a dosiaľ neprešla posúdením odborníkov.

Vakcína od Pfizeru a BioNTechu je jednou z dvoch, ktorých použitie schválili v EÚ. Ďalšou je očkovacia látka od firmy Moderna. Podľa von der Leyenovej má EÚ teraz kapacitu pre zaočkovanie 380 miliónov ľudí, čo je viac ako 80 percent obyvateľstva eurobloku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie BioNTechEK Európska komisiaModernaPfizer