Vakcína od Sanofi a GSK vyvolala silnú imunitnú odpoveď, očkovať by sa ňou mohlo ešte v tomto roku

Vakcína, liek, striekačka, ihla
Foto: ilustračné, Thinkstock

Potenciálna vakcína proti koronavírusu od spoločností Sanofi a GlaxoSmithKline poskytla v predbežných skúškach silnú imunitnú odpoveď u všetkých vekových skupín dospelých. To podporuje optimizmus, že očkovacia látka od týchto firiem by sa mohla ešte tento rok zapojiť do globálneho boja proti pandémii ochorenia COVID-19.

Podľa výsledkov zverejnených v pondelok mali osoby zaočkované dvomi dávkami preukázateľné protilátky podobne ako ľudia, ktorí sa z choroby zotavili. Výrobcovia liekov uviedli, že v najbližších týždňoch plánujú začať s ďalšou fázou testov i výrobou, pričom do konca tohto kalendárneho roka by chceli získať súhlas regulačných úradov na podávanie vakcíny.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Vakcína Sanofi-GSK bola dôležitou súčasťou očkovacej stratégie Európskej únie. Presadzovala ju predovšetkým vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Museli ju však prehodnotiť po tom, ako prvotné testy odhalili, že u starších osôb nevyvoláva dostatočnú imunitnú odpoveď.

Spoločnosti plánujú ročne vyrobiť až miliardu dávok a podpísali už dohody o dodávkach do USA, Kanady a rozvojových krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sanofi