Vakcína proti COVID-19 si na Slovensku vyžiada 10 miliónov striekačiek, ministerstvo ich zatiaľ nekupuje

Injekcia
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Podľa expertov sa svet koronavírusu nezbaví bez vakcíny, na vývoji ktorej v súčasnosti pracujú desiatky laboratórií po celom svete. Predpokladá sa, že účinná očkovacia látky by sa na trhy mohla dostať koncom tohto roka.

Bude dosť ihiel a striekačiek?

Zaočkovať svetovú populáciu však nebude jednoduchá úloha. Európska sieť pre biologickú bezpečnosť (EBN) upozornila, že len Európska únia má 446 miliónov obyvateľov. To znamená, že potrebovať bude asi 900 miliónov dávok vakcíny, keďže sa predpokladá, že jeden človek by mal dostať dve dávky.

Očkovací program by podľa EBN mohol uviaznuť na nedostatku striekačiek a ihiel. Domnieva sa totiž, že vakcína sa bude dodávať vo fľaškách, a nie už nadávkovaná v striekačkách s ihlami.

„V Európe bude potrebná asi miliarda striekačiek a ihiel na vakcináciu,“ uviedla EBN, podľa ktorej by si mali členské krajiny EÚ čo najskôr zabezpečiť dostatočný počet tohto zdravotníckeho materiálu.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko by na zaočkovanie svojho obyvateľstva potrebovalo asi desať miliónov striekačiek a ihiel. Keďže vakcína proti ochoreniu COVID-19 zatiaľ neexistuje, nie je podľa ministerstva zdravotníctva zrejmé, či bude potrebné zvlášť zabezpečiť aj príslušenstvo na jej podávanie.

„Rokujeme s potenciálnymi dodávateľmi týchto komponentov. Ministerstvo tiež komunikuje so spoločnosťami, ktoré aktívne pracujú na výskume a vývoji vakcín a preveruje, v ktorých prípadoch bude takéto príslušenstvo potrebné zabezpečiť,“ uviedla pre portál vzdravotníctve.sk hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Európska komisia členským štátom ponúkla možnosť spoločných nákupov zdravotníckeho materiálu, čo je cenovo výhodnejšie. Túto možnosť plánuje Slovensko podľa Eliášovej využiť.

Eliášová tiež pripomenula, že Slovensko sa zapojilo do spoločnej iniciatívy Európskej komisie na obstarávanie a získavanie vakcín proti koronavírusu. „Faktom zároveň je, že existujú aj ďalšie vakcinačné iniciatívy krajín, napríklad aliancie krajín Nemecka, Francúzska, Holandska a Talianska. Preto tiež začali komunikáciu s príslušnými zahraničnými partnermi aj v tejto oblasti,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR