Vakcína proti koronavírusu od AstraZeneca by mohla dosiahnuť až 90-percentnú účinnosť

Koronavirus, vakcína
Foto: ilustračné, Getty Images

Vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, má pri prevencii 70-percentnú účinnosť, ukazujú výsledky rozsiahlych testov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vysoká a nízka dávka

Na testoch sa zúčastnilo viac ako 20-tisíc dobrovoľníkov zo Spojeného kráľovstva a Brazílie. Zo 131 účastníkov s ochorením dostalo 30 dve dávky vakcíny a 101 placebo, z čoho výskumníci zaznamenali účinnosť na 70 %. Dáta však naznačujú, že by ochrana mohla dosiahnuť aj 90 %.

Keď dobrovoľníci dostali dve „vysoké“ dávky, ochrana bola 62-percentná. Keď však dostali jednu takúto dávku a následne „nízku“ dávku, účinnosť vzrástla na 90 %. Zatiaľ nie je jasné, prečo je to tak.

Podľa vedúceho výskumníka Andrewa Pollarda sú dáta o 90-percentnej účinnosti vakcíny „veľmi zaujímavé“ a znamenajú, že by mali viac dávok na distribúciu. U ľudí, ktorí dostali vysokú a nízku dávku, tiež bola nižšia úroveň asymptomatickej nákazy, čo podľa vedca znamená, že by boli schopní vírus zastaviť.

Víťazstvo i sklamanie

Ako poukazuje BBC, účinnosť oxfordskej vakcíny na 70 % je víťazstvo i sklamanie, keďže vakcíny od farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech aj Moderna vykazujú 95-percentnú úspešnosť.

Oproti nim má však prvá spomínaná vakcína výhodu, že ju možno skladovať v „chladničkovej teplote“, čo zjednodušuje jej distribúciu po celom svete.

Vakcíny od Pfizeru a BioNTechu i Moderny treba skladovať v oveľa chladnejších podmienkach. Je tiež lacnejšia, čiže po schválení regulátormi stále zohrá významnú rolu v boji s pandémiou.

AstraZeneca sa chystá vyrobiť tri miliardy dávok vakcíny po celom svete. Len britská vláda vopred objednala 100-miliónov dávok oxfordskej vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 50 miliónov ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaOxford University