Vakcínu od firmy Johnson & Johnson podajú Španieli prednostne ľuďom nad 70 rokov

Ockovanie, koronavirus
Vyššie pochybnosti o očkovaní prevládajú medzi ľuďmi vo veku 35 až 49 rokov. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.

Prvú dodávku vakcín proti koronavírusu od americkej firmy Johnson & Johnson Španielsko dostane do 15. apríla. Ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová v pondelok uviedla, že prvých 300-tisíc dávok poskytnú ľuďom vo veku od 70 do 79 rokov. Informuje o tom portál elpais.com.

Na rozdiel od iných očkovacích látok, vakcínu firmy Johnson & Johnson testovali na významnom počte ľudí vo veku nad 65 rokov. Januárová štúdia zistila, že vakcína je na 66,9 percenta účinná pri prevencii ochorenia COVID-19 a na 85 percent efektívna pri predchádzaní vážnych infekcií.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Očkovacia látka firmy Johnson & Johnson je založená na podobnej technológii ako vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca a ruský Sputnik V. Je považovaná za vysoko účinnú, dokonca aj proti novým variantom koronavírusu.

Európska lieková agentúra (EMA) v piatok minulý týždeň oznámila, že skúmala správy o krvných zrazeninách u ľudí, ktorí dostali očkovaciu látku firmy Johnson & Johnson. EMA uviedla, že vie o štyroch prípadoch, čo predstavuje jeden prípad na 3,5 milióna zaočkovaných.

Viac o téme: Koronavírus

Skúmanie EMA zrealizovala po podobnom nedávnom posudzovaní vakcíny AstraZeneca, po ktorom agentúra prikázala, aby sa ako veľmi zriedkavý vedľajší účinok uvádzali „nezvyčajné krvné zrazeniny sprevádzané poklesom počtu krvných doštičiek“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúraJohnson & Johnson