Vakcínu od Johnsonu v USA zrejme nezakážu, myslí si Fauci a rozhodnutie očakáva v najbližších dňoch

Vakcína Johnson&Johnson
Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Foto: ilustračné, SITA/AP

Popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci očakáva, že o pozastavení očkovania proti koronavírusu vakcínou spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) rozhodnú americké úrady do piatka. V nedeľu sa tak vyjadril vo viacerých televíznych reláciách.

Poradcovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa v piatok stretnú, aby prediskutovali používanie jednodávkovej vakcíny, a Fauci už vtedy čaká rozhodnutie.

Fauci o zakázaní vakcíny pochybuje

„Bol by som veľmi prekvapený, ak by sme do piatka nemali obnovenie (očkovania, pozn. red.) v nejakej podobe. Naozaj neočakávam, že to budú chcieť naťahovať o trochu dlhšie,“ povedal hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Fauci podľa svojich slov verí, že federálni regulátori povolia používanie vakcíny s obmedzeniami na základe veku alebo pohlavia alebo s plošným varovaním, aby sa mohla podávať „trochu iným spôsobom ako pred pauzou“. O trvalom zastavení používania vakcíny J&J Fauci pochybuje.

Malo ísť o niekoľkodňovú pauzu

CDC a americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v utorok odporučili pauzu v očkovaní vakcínou J&J. Dôvodom je prešetrenie možných súvislostí vakcíny s krvnými zrazeninami u šiestich žien vo veku 18 až 48 rokov, ktoré sa objavili do trinásť dní po vakcinácii. Jedna osoba zomrela.

V Spojených štátoch podali viac ako 6,8 milióna dávok vakcín J&J, väčšina prípadov bola bez alebo len s miernymi príznakmi. Úradujúca komisárka FDA sa vyjadrila, že očakáva len niekoľkodňovú pauzu. Rozhodnutie však vyvolalo rýchlu akciu v Európe a na iných miestach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anthony FauciJoe Biden
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivJohnson & Johnson