Vakcínu proti pandemickej chrípke majú nakupovať štáty EÚ spoločne

Ockovanie_ihly.jpg
Foto: Pixabay.com
Spoločné obstarávanie znamená rýchlu dostupnosť aj lepšie finančné podmienky

Slovensko by malo nakupovať vakcíny proti pandemickej chrípke spolu s ďalšími štátmi EÚ. Vyplýva to z materiálu, ktorý do pripomienkového konania predložilo ministerstvo zdravotníctva.

Už podpísaná dohoda umožňuje štátom Európskeho spoločenstva nakupovať zdravotnícke protiopatrenia spoločne za účelom ich rýchlejšej dostupnosti a lepších dodacích a finančných podmienok.

„Prioritou je spoločný nákup takých výrobkov, ktoré majú limitované možnosti výroby a dostupnosti v prípade ich nevyhnutnej potreby,“ vysvetľuje ministerstvo.

Medzi takéto druhy výrobkov patrí aj pandemická vakcína. Na jej výrobu má momentálne európsku certifikáciu veľmi málo výrobcov. V SR sa pandemická vakcína proti chrípke nevyrába.

Poplatok za pripravenosť

Očakáva sa že SR každoročne zaplatí 365 328 eur. Finančné prostriedky sa budú požadovať na každý rok jednotlivo v období rokov 2019-2022.

Platiť sa bude poplatok za pripravenosť ako garanciu dodania pandemickej vakcíny a ceny samotnej pandemickej vakcíny.

Poplatok za pripravenosť budú štáty platiť každý rok pred samotným vyhlásením pandémie chrípky alebo mimoriadnej situácie na úrovni EÚ vo výške 0,59 eura bez DPH za jedno balenie. Cena jedného balenia vakcíny by mala byť 8,63 eura bez DPH.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia