Vakcíny proti COVID-19 majú rôzne nežiaduce prejavy aj účinnosť. Budeme si môcť vybrať, akou nás zaočkujú?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vakcína
Vakcína od spoločnosti Sinovac Biotech je údajne účinná len na 50,38 percenta. Foto: ilustračné, SITA/AP

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je vo väčšine krajín sveta v plnom prúde. Niektoré štáty zaočkovali pol percenta populácie, tie najrýchlejšie v Európe už vyše dvoch percent.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Najrýchlejšie očkujú Dáni, Slovensko je aktuálne niekde uprostred tohto úsilia. Je to aj z toho dôvodu, že rýchlosť očkovania je podľa odborníkov závislá na dodávkach vakcín, a tie meškajú.

Na Slovensku sa doteraz očkovalo dvoma vakcínami, najmä však očkovacou látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Práve oni však v úvode týždňa oznámili, že napriek zvýšeniu výrobnej kapacity vo fabrike v Belgicku budú ďalšie dodávky meškať.

Slovensko v najbližších týždňoch očakáva dodávku vakcín aj od spoločnosti Moderna, postupne by sa v Európskej únii mala schváliť aj vakcína od AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. Z nej však majú niektorí ľudia obavy.

Rôzne účinnosti

Má totiž podľa výsledkov klinického testovania nižšiu účinnosť ako vakcíny od Pfizer či Moderna. Comirnaty má 95 percent účinnosť, vakcína Moderna 94,1 percentnú a AstraZeneca podľa doterajších údajov iba okolo 70 percent.

Rozdiel je aj v nežiaducich účinkoch. Pri vakcíne od Pfizer/BioNTech sú to zvyčajne bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Nežiaduce účinky vakcíny od spoločnosti Moderna sú rovnako začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica, horúčka, ale tiež napuchnuté alebo citlivé uzliny v podpazuší, nevoľnosť a zvracanie.

AstraZeneca uvádza citlivosť, bolesť, pocit tepla, začervenanie, svrbenie, opuch alebo podliatiny v mieste podania injekcie, ďalej pocit únavy, zimnica alebo horúčka, nevoľnosť a bolesti hlavy, kĺbov či svalov.

Môžeme si vybrať?

Zisťovali sme preto, či si budeme môcť vybrať, akou vakcínou sa zaočkujeme v čase, keď sa dostaneme podľa Národnej stratégie očkovania na rad.

Proces očkovania na Slovensku rieši zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, avšak ten sa zaoberá najmä povinným očkovaním. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 ale povinné nie je.

Navyše, máme mimoriadnu situáciu. „Očkovať sa bude v súlade so stratégiou a na základe dostupnosti vakcín, respektíve ich indikácie,“ vysvetlila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Bez osobnej preferencie

Čo sa týka výberu očkovacej látky, rozhodovať o nej budú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v odbore všeobecné lekárstvo na základe zdravotného stavu každého očkovaného.

Keďže cieľ je čím skôr zaočkovať čo najväčšie percento Slovákov vo veku nad 18 rokov, bude prebiehať „bez osobnej preferencie vakcín ľuďmi“, ako uviedla Eliášová.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva ale tiež jedným dychom dodala, že sa to môže zmeniť, keď bude zaočkovaný dostatočný počet ľudí a na trhu bude dostatok vakcín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechModernaMZ Ministerstvo zdravotníctva SROxfordská univerzitaPfizer